//Na Výstavišti v Brně byla za velké pozornosti médií a VIP hostů slavnostně zahájena výstava a zábavně vzdělávací park SPACE MISSION.

Na Výstavišti v Brně byla za velké pozornosti médií a VIP hostů slavnostně zahájena výstava a zábavně vzdělávací park SPACE MISSION.

Zahájení moderovali Martin Veselovský a Jana Marečková, o své zážitky z parašutistického výcviku se podělil herec Miroslav Etzler. Český bojový pilot a člen evropského záložního týmu astronautů Aleš Svoboda popsal svoje zkušenosti z gyroskopu, který si na výstavě také osobně vyzkoušel.

O plánovaných letech na Měsíc i na Mars se rozhovořil popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.  

Zahájení výstavy začalo ve stejnou dobu, kdy úspěšně odstartovala největší, nejtěžší a nejsilnější raketa v historii lidstva – raketa Super Heavy Starship od společnosti SpaceX, která je spolu s nejnovějšími projekty společnosti SpaceX také na výstavě prezentována.

Originální exponáty NASA

Výstava a zábavně vzdělávací park SPACE MISSION spojuje poznání se zábavou a provede své návštěvníky historií kosmonautiky i nejnovějšími vesmírnými misemi. Pro fanoušky vesmírných objevů je zde 200 originálních exponátů NASA, z nichž se mnohé buď vrátily ze svých vesmírných misí nebo byly součástí výcviku astronautů. Návštěvníci uvidí originální skafandry nebo motory a trysky raket a raketoplánů. Vystavená tryska rakety Saturn V byla dokonce vyzdvihnuta po dopadu přímo z Atlantického oceánu. Fanoušci kosmonautiky ocení kosmické lodě v reálných velikostech, prototypy Lunar a Mars roverů nebo se projdou obrovskými průchozími modely raketoplánu a orbitální stanice. Díky projekcím a simulacím jsou diváci vtaženi do děje a zažijí i pocity podobné stavu beztíže. Pro rodiny s dětmi je park plný vesmírné inspirace a veselých úkolů na dětské stezce, kdy se malí astronauti zábavnou formou poučí o milnících a vývoji kosmonautiky a objevování vesmíru. Virtuální realita pak návštěvníky všech generací promění v členy posádky kosmického plavidla a prolétnou se mezihvězdným prostorem.

Virtuální realita a vesmírný výcvik ve Space Campu

Součástí výstavy SPACE MISSION je zábavný SPACE CAMP plný nejmodernějších simulátorů s virtuální realitou. Ve velkém UFO trenažeru odstartují malí i velcí vesmírní objevitelé s raketou až na Měsíc nebo se vydají na cestu časem do minulosti. Na jednotlivých pohyblivých lavicích se proletí intergalaktickou horskou dráhou nebo se postaví na start kosmického závodu. Speciální simulátor ve tvaru přistávacího modulu provede návštěvníky celým startem rakety i letem po oběžné dráze. Reálný výcvik pilotů a astronautů nejen ve virtuální realitě lze vyzkoušet na opravdovém leteckém trenažéru – gyroskopu. Ten si vyzkoušeli také VIP hosté i modelky.

Budoucnost vesmírných objevů a osidlování území mimo planetu Zemi

Zvláštní prostor je na SPACE MISSION věnován současným a budoucím misím do vesmíru, především návratu lidstva na Měsíc a přípravě meziplanetárních letů na Mars. Návštěvníci nahlédnou i do hluboké minulosti až ke vzniku naší galaxie, což nově umožňuje James Webb teleskop.

DO VESMÍRU JIŽ OD 200 KČ AŽ DO KONCE PRÁZDNIN

Výstava a zábavně vzdělávací park SPACE MISSION budou na Výstavišti v Brně v pavilonu C otevřeny až do konce letních prázdnin – do 1. 9. 2024. Pro děti, rodiny s dětmi a školní skupiny je speciální snížené vstupné již od 200 Kč.

Více informací na www.spacemission.cz

Zdroj a foto: Výstava Space Mission