//MEGABROUCI míří na brněnské výstaviště

MEGABROUCI míří na brněnské výstaviště

Na brněnském výstavišti se MEGABROUCI představí široké veřejnosti ve světové premiéře[1]. Tato unikátní výstava představuje zástupce hmyzu tak, jak jsme je ještě nikdy neviděli – v podobě extrémně zvětšených exponátů s cílem postihnout i ten nejmenší detail. Tým výtvarníka Michala Olšiaka 10 let usilovně pracoval na zhotovení více než 20 detailních exemplářů dosahujících velikosti až 5 metrů a váhy 1 tuny. Výroba exponátů  si vyžádala více než 15 000 hodin práce. V Brně bude výstava navíc rozšířena o další doprovodné části, které doplní kontext vztahující se mimo jiné také k jihomoravskému regionu. Nově bude instalován audiobox, ve kterém si návštěvníci budou moci soustředěně poslechnout broučí zvuky.

Hmyz je nejrůznorodější skupina živočichů na Zemi. Představuje až 90 % všech živých forem a naše planeta je jim domovem více než 350 milionů let. Řada rostlin i živočichů je na hmyzu závislá a platí to i obráceně. Hmyz je nezbytnou součástí základu ekosystému planety Země a proto si zaslouží naši pozornost. I při své malé velikosti jsou to fascinující stvoření a co teprve, když je mnohonásobně zvětšíte. Popsáno je přibližně milion druhů, ale odhaduje se, že dalších 10 milionů zůstává nepopsaných.

“Asi před třemi lety mě Michal Olšiak oslovil, zda bych mu neporadil s jednou výstavkou. Ukázal mi tři fotky a já si říkal ajaj, výstava fotek hmyzu, to teda nevím. Pak mi prozradil, že se nejedná o zvětšené záběry, ale dokonalé zvětšeniny brouků, které vyráběl 10 let, protože chtěl upozornit na to, jakým tempem ze světa mizí hmyz. A já pochopil, že jsem u zrodu něčeho velikého, co má myšlenku a co ještě nikdo na světě neudělal,”  rozkrývá promotér Aleš Hrbek, jak se s MegaBrouky potkal.

Samotná výroba byla zkouškou trpělivosti tvůrců. Každý chlup se musel nabarvit, ohnout, předvrtat a nalepit. Každá noha, každá ploška se 100krát přeměřovala, brousila a malovala. Za každým „broučkem“ jsou desítky hodin studia u makrolupy a následného ručního převodu do reality.

“Začalo to tak, že jsem chtěl koupit dětem mikroskop, ale nakonec si pro sebe koupil makrolupu.  Mikroskopem můžete koukat pouze na tenké plátky, třeba tkáně – něco co lze prosvítit. Ale Makrolupa je dobrá na povrchy,” vysvětluje zaníceně Michal Olšiak. “Ze začátku jsme s klukama koukali na zvětšený kus chleba, na suchý listy pokojovek, plísně, ale pak jsem tam dal brouka!! V té chvíli se mi otevřel nový vesmír, takové množství detailů, ta dokonalá symfonie tvarů a barev – naprosto mne to ohromilo…!” vzpomíná autor výstavy Michal Olšiak. “Ten večer mě napadlo (jako sochaře), že jsem vlastně neviděl, že by někdo udělal perfektního zvětšenýho brouka. Vlastně jsem ve svý fantazii uviděl celou výstavu velikých hmyzáků….. Začali jsme jezdit na burzy, navštěvovat entomology. Pronajala se dílna a začal se dělat první brouk – nosorožík filipínský. Měl asi 6 metrů a dal fakt hodně práce, takže nakonec jsme museli udělat tým a další exponáty dělat ve více lidech,”  dodává Olšiak.

Rozšíření výstavy

Ve spolupráci s AOPK budou vystaveny velkoformátové fotografie dvaceti bezobratlých živočichů, kteří žijí na nedaleké Pálavě a dalších několik fotografií živočišných druhů (převážně bezobratlých) z lokality právě vyhlašované CHKO Soutok. Ze sbírek Moravského zemského muzea budou zapůjčeny vitríny s reálnými exponáty těchto druhů. Nebudou chybět ani doprovodné prvky pro nejmenší, které připravujeme společně s neziskovou organizací Rezekvítek, z.s. a ZOO Brno.Vernisáž pro zvané a novináře: 4. 10.2023 od 16:00
raktické informace k výstavě:

5. 10. 2023  – 31. 1. 2024

otevírací doba: denně 10:00 – 18:30, vstup do expozice možný nejpozději v 18:00

zavírací dny: 24. 12., 25. 12. 2023 a 1. 1. 2024

místo konání: Brněnské výstaviště – pavilon H (tramvaj č. 1 – zastávka: Výstaviště, hlavní vstup)

ceny vstupenek:

  • Základní vstupenka: 350,- Kč
  • dětská vstupenka (od 5 let a do 15 let věku): 300,- Kč
  • ZTP/P: 350,- Kč + 1 zdarma (upozorňujeme návštěvníky, že v pavilonu není bezbariérové wc a doprovodné části výstavy jsou ve druhém patře bez výtahu)

školní skupiny od 10 lidí: 200,- Kč za vstupenku (pedagogický dozor zdarma)

Zdroj a foto: www.megabrouci.cz