//FNUSA zve na preventivní bezplatné vyšetření glaukomu

FNUSA zve na preventivní bezplatné vyšetření glaukomu

Zeleným zákalem neboli glaukomem trpí zhruba 76 milionů lidí. Až polovina z nich přitom o své nemoci, která je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty, neví. Postavit se tichému zloději zraku, jak se onemocnění přezdívá, mohou zájemci ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, kde se 15. března uskuteční preventivní akce s názvem Glaukomový den.

Glaukom je chronické, progresivní onemocnění, které vede k nevratnému poškození zrakového nervu, ztrátě zorného pole a k trvalému poklesu zrakové ostrosti. Velmi často se vyskytuje ve formě tzv. primárního glaukomu, který je ale jedním z nejnebezpečnějších. „Tento typ glaukomu většinou vzniká v pozdějším středním věku, obvykle mezi 45. a 70. rokem života. Bohužel je záludný v tom, že pacient dlouho nemá žádné subjektivní potíže – nepociťuje bolesti očí, dlouho nepozoruje ani žádný pokles vidění, i když změny na zrakovém nervu již mohou poškodit tzv. periferní vidění,“ upozorňuje primářka Oddělení nemocí očních a optometrie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně MUDr. Hana Došková, Ph.D.

Pokud pacient pozoruje zhoršené vidění, jedná se o pozdní příznak onemocnění, kdy je nevratně poškozeno více než 40 % vláken zrakového nervu. Rozhodně tedy nejde spoléhat na to, že nástup onemocnění pacient rozpozná podle příznaků – až 50 % pacientů o své nemoci neví.

Riziko výskytu glaukomu může zvyšovat genetická zátěž, významnou roli ale hraje i rasa, dioptrické vady ve smyslu krátkozrakosti i dalekozrakosti nebo sklon k nižším hodnotám krevního tlaku.

Nejlepší obranou proti nemoci je prevence. „Pravidelná oční vyšetření s měřením nitroočního tlaku jsou po 40. roku života nezbytná, pokud si chceme zachovat funkční zrak,“ uvedla primářka očního oddělení a doplnila, že se v posledních letech zlepšila nejen informovanost populace, ale i samotné přístrojové vybavení spádových očních ambulancí. To potom vede k vyšší šanci na včasný záchyt a stanovení diagnózy. Rostoucí tendence ve výskytu onemocnění je tak spíše důsledkem lepší prevence.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se proto opět připojí k osvětové akci Světový týden glaukomu a ve středu 15. března od 8:00 do 14:30 vyšetří zájemcům bezplatně nitrooční tlak, který je jedním z rizikových faktorů onemocnění. Samotné vyšetření je rychlé a bezbolestné a není se na něj potřeba předem objednávat.

Zdroj a foto: FNUSA