//Festival Den Brna vás přenese do doby obléhání města Švédy

Festival Den Brna vás přenese do doby obléhání města Švédy

Druhý srpnový víkend se v Brně přenesete do roku 1645, kdy Brno dobývala švédská vojska. Tradiční historická městská slavnost Den Brna, která připomíná úspěšnou obranu Brňanů před Švédy, ovládne město o víkendu 11.–⁠13. srpna. Čeká vás historický průvod, dobová hudba, řemeslný jarmark, rekonstrukce bitvy či duchovní zamyšlení, zkrátka program pro celou rodinu. Akci spolupořádá TIC BRNO se Společností 1645, Biskupstvím brněnským a Muzeem města Brna.   

„Tato dlouhodobě ověřená a oblíbená akce připomíná jeden z nejdůležitějších momentů v historii Brna, a proto ji vždy ráda podpořím. Každý rok nás čeká bohatý program, který je pro návštěvníky zdarma. Letos se ještě více zapojil hrad Špilberk, kde v sobotu i neděli najdete středověký jarmark s dobovými koncerty i divadly pro malé i velké,” pozvala na festival primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V pátek 11. 8. vzpomeneme na švédského velitele generála Torstensona – oblíbené prohlídky Labyrintu pod Zelným trhem oživí představení Černá koule pro generála Torstensona. Účastníci se zde stanou svědky tajemného obřadu, při němž vznikne čarovná černá koule, která jediná dle pověsti mohla usmrtit švédského vojevůdce. S Torstensonem i velitelem brněnských vojsk Raduitem de Souches se potkáte také v nové expozici Ohnivý kůň a drak ve Sklepě pod Novou radnicí. Dozvíte se zde více nejen o této bitvě, ale také o dalších pověstech spojených s Brnem. TIC BRNO si pro vás na sobotu 13. 8. připravil také slevu 30 % ze vstupného, pokud na pokladně třikrát správně řeknete jméno švédského vojevůdce.

V sobotu 12. 8. se některé části města vrátí do doby třicetileté války. Dopoledne se vydá přes 200 vojáků od Denisových sadů průvodem ke kostelu sv. Jakuba, aby vzdali hold památce Raduita de Souches. Poté se vojska přemístí zpět do svého vojenského tábora na Kraví hoře, v němž návštěvníci zažijí autentickou atmosféru dobového táborového života i pravidelné ukázky výcviku typických jednotek třicetileté války, jako jsou mušketýři, arkebuzíři, pikenýři či dělostřelci. 

Vrcholem sobotního odpoledne je bitevní ukázka na Kraví hoře, která zobrazuje nejdůležitější momenty z obléhání Brna. „V tomto roce bude pojata netradičně, jako sled konkrétních bitevních scén a událostí, jež jsou historicky doloženy, a o nichž bude divákům vyprávět fiktivní pamětník událostí, sirotek Janek Kroupa, který obléhání zažil na vlastní kůži. Pro diváky bude jistě atraktivní jezdecká show společnosti Tvrz, letos doplněná o účast současných jezdců – příslušníků Oddělení hypologie Policie České republiky, která vytvoří zajímavý kontrast a srovnání jezdeckého umění, které od sebe dělí téměř 400 let. Nebude chybět ani dobová módní přehlídka nebo koncerty středověké hudby a přechod do současnosti vytvoří podvečerní rockové koncerty inspirované středověkou hudbou skupin Tempus a Clamortis,” vypočítává Ondřej Anton ze Společnosti 1645.

Na hradě Špilberku si užijete s celou rodinou sobotní den od rána až do večera. „Dobový jarmark, tradiční pokrmy, středověká hudba, historická řemesla, kostýmované prohlídky hradu, divadelní představení, tanečníci i šermíři a vzrušující rytířské souboje. Na hradě vás letos čeká bohatý program, který zabaví nejen děti na celý den. Můžete se zúčastnit tvořivých workshopů, výuky tanců, nebo se nechat unést fantazií v herně Podivuhodný svět Jiřího Šebesty. Den uzavře jedinečný koncert Societas Incognitorum a Pacora Trio a dynamická ohňová show v podání skupiny Pa-li-tchi,” láká na Špilberk Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Program festivalu sleduje také duchovní linku ve spojitosti s odkazem pátera Martina Středy, který byl velkou oporou pro obléhané město. „V pátek si při výrobě papírových zvonečků v Diecézním muzeu připomeneme, proč se v Brně zvoní poledne už v jedenáct. Na sobotu jsou připraveny tři komentované prohlídky kostela Nanebevzetí Panny Marie u jezuitů. V neděli 13. 8. bude brněnský biskup Pavel Konzbul v katedrále sv. Petra a Pavla slavit pontifikální bohoslužbu za město Brno. Nejen děti si poté budou moct na tvořivých dílnách s Patrikem Vlčkem vyzkoušet, jak vzniká socha,” doplňuje program duchovní linky Martina Jandlová, tisková mluvčí Biskupství brněnského.

Celý program festivalu najdete na www.denbrna.cz.

Zdroj: TIC Brno
Foto: Michal Růžička