//Faraon Tutanchamon dosud neodhalil všechny své poklady. Výstava prodloužena do konce roku

Faraon Tutanchamon dosud neodhalil všechny své poklady. Výstava prodloužena do konce roku

Obrovský zájem návštěvníků a blížící se 100. výročí objevení Tutanchamonovy hrobky jsou hlavními důvody prodloužení velkolepé výstavy na Výstavišti v Brně až do konce roku 2022.

„Jsme nadšeni z obrovského zájmu, který výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady na brněnském Výstavišti vzbudila. Rozšířili jsme tým našich odborných poradců o další členy a připravujeme pro návštěvníky i pro školy spousty nových aktivit. Především se jedná o komentované prohlídky, které od září budou vypsány i pro rodiny s dětmi a školní třídy. Zároveň již připravujeme oslavy 100. výročí objevení hrobky a užijí si je s námi samozřejmě i naši návštěvníci. Jednáme se Zahi Hawassem, aby přijel do Brna a seznámil nás se svými nejnovějšími výzkumy, které se týkají faraonovy rodiny, především jeho matky a také objevu hrobky Nefertiti, matky Tutanchamonovy manželky. Je fascinující, že více než 3000 let stará královská rodina dosud nevydala všechna svá tajemství. A je nám ctí být právě u toho spolu s našimi návštěvníky,“ komentuje prodloužení výstavy a připravované akce na Výstavišti v Brně Květa Havelková, tisková mluvčí výstavy.

Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady je sestavená přesně tak, jak byla před 100 lety hrobka objevena. Všechny posvátné předměty, sošky, šperky i sarkofágy leží na stejných místech, jako byly kdysi nalezeny. Návštěvníci mají možnost vidět stovky nádherných předmětů včetně světoznámé zlaté posmrtné masky Tutanchamona a jeho tří zlatých rakví, kamenného sarkofágu, pozlacených schrán a mnoha šperků, amuletů a rituálních předmětů. Faraonovu zlatou pokladnici hlídá bůh Anup ve své šakalí podobě a faraonova hrobka neukrývá jen jednu mumii. Faraonova hrobka i samotný život Tutanchamona jsou opředeny mnoha tajemstvími a mystérii, která návštěvníci poodhalí právě na velkolepé výstavě.

Díky tomu, že jde o dokonalé repliky, mohou být všechny předměty z faraonovy hrobky shromážděné na jednom místě a vytvořit tak fascinující obraz o dávné vyspělé civilizaci.

Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady je vhodná nejen pro dospělé, ale i pro rodiny s dětmi a školní výpravy. Díky unikátnímu způsobu expozice a audio průvodci, který je k dispozici zdarma, budou návštěvníci doslova vtaženi do objevitelského příběhu Howarda Cartera a doby faraonů. Výstava tak své návštěvníky doslova přenese tisíce let v čase.

Více informací na www.TUT-Brno.cz