//Čtvrť Pod Hády – udržitelná čtvrť budoucnosti

Čtvrť Pod Hády – udržitelná čtvrť budoucnosti

Už letos začne v lokalitě Maloměřic a Obřan, v místě brownfieldu po bývalé továrně Ergon, vznikat nová Čtvrť Pod Hády. Jeden z největších developerských projektů v Brně nabídne v několika etapách více než tisíc šetrných bytů v bytových domech a viladomech.

Rozsáhlý projekt realitní skupiny Trikaya má ambici stát se ukázkovou modrozelenou čtvrtí, která šetří energie i životní prostředí. Při samotné výstavbě se využije část recyklovatelných materiálů z původního průmyslového areálu a díky inovativním moderním technologiím bude budoucí provoz čtvrti udržitelný a umožní úsporné hospodaření s dešťovou vodou.

Střechy budov a jejich okolí doplní spousta zeleně pro zadržení vody v krajině. Jednotlivé domy budou osazeny fotovoltaickými panely a chybět nebudou ani nabíjecí stanice pro elektromobily či energeticky nenáročné osvětlení.

V objetí přírody – s městem na dosah

Projekt je charakteristický také svým jedinečným umístěním v těsné blízkosti lesa a Růženina lomu, jen pár kroků od národní přírodní rezervace Hádecká planinka, která je součástí chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Odtud se otevírají unikátní výhledy na celé Brno. Do centra města se přitom dá autem dojet za 15 minut a městskou hromadnou dopravou cesta trvá do půl hodiny.

Za kvalitu ručí hvězdní architekti

Podoba plánované čtvrti vyšla z pera architektonického dua Kuba & Pilař, které obdrželo prestižní ocenění Architekt roku 2022, a architektonického studia Makovský & partneři. Prostorné střešní zahrady s vyhlídkami a zelená prostranství vzniknou podle návrhu ateliéru Flera oceňovaného krajinného architekta Ferdinanda Lefflera.

Čtvrť postupně doplní centrální náměstí pro setkávání a kulturní události nebo trhy, mateřská školka s dětským hřištěm, prostory pro komunitní akce, bydlení pro seniory nebo park s workoutovým hřištěm.

Spuštění prodeje bytů v rámci první etapy je plánováno krátce po zahájení výstavby v průběhu letošního roku. Nové bydlení z úvodní fáze bude připraveno k nastěhování přibližně ve druhé polovině roku 2025.

Zdroj a foto: Čtvrť Pod Hády