//Cizincům se v Brně líbí, ukázal průzkum

Cizincům se v Brně líbí, ukázal průzkum

Jak se zaměstnancům pocházejícím ze zahraničí v Brně žije, jak tráví volný čas a čeho si na moravské metropoli cení? To vše ukázal průzkum společnosti Honeywell mezi zahraničními zaměstnanci jejího brněnského výzkumného a vývojového centra. Honeywell v Brně zaměstnává špičkové inženýry a další odborníky z celého světa.

Se životem v Brně jsou spokojení čtyři z pěti dotazovaných cizinců (79 %). Na městě oceňují například širokou nabídku kvalitních restaurací, kde rádi stráví večer s rodinou či přáteli. Zároveň se jim líbí, že je v Brně na výběr z mnoha možností, kam vyrazit do přírody. „Přestěhovala jsem se do Brna i s rodinou a byla jsem příjemně překvapená, kolik hezkých míst můžeme v Brně navštívit. Rádi vyrážíme na vycházky do obory Holedna nebo kolem Brněnské přehrady na hrad Veveří,“ přiblížila Chyanika Saxena, softwarová inženýrka výzkumného centra Honeywell, která pochází z Indie. S možnostmi pobytu v přírodě v Brně a okolí je spokojených více než 92 % respondentů. Nejčastěji chodí do parku Lužánky, k Brněnské přehradě nebo do Mariánského údolí.

Skvělá MHD, přátelští lidé a bezpečí
Zahraniční pracovníci v průzkumu často zmiňovali skvělou veřejnou dopravu a celkovou dostupnost v rámci města. „Hromadnou dopravou se pohodlně dostanu kamkoli. Zároveň rád chodím po Brně pěšky, centrum města není příliš velké a všechno se dá rychle obstarat i bez auta, což v některých zemích není obvyklé,“ říká Dario Corrado, systémový inženýr původem z italské Neapole. Brněnskou MHD jako největší pozitivní překvapení uvedlo 21 % cizinců, přátelskou povahu Brňanů uvedlo na prvním místě 15 %, pozitivní přístup k cizincům rovněž 15 % a bezpečnost 12 % respondentů. Další pozitiva, kterých si zahraniční pracovníci všímali, bylo množství aktivit pro rodiny, nabídka kulturních akcí a už zmíněná příroda.

Místní podnikatelé se mohou těšit z ekonomického přínosu ze strany cizinců, ti totiž rádi tráví čas v centru, účastní se místních akcí a objevují zdejší podniky. Stejně tak jsou pro ně lákavé různé aktivity, které nabízejí možnost strávit volný čas s rodinou. Spokojenost v tomto ohledu vyjádřilo dokonce 84 % respondentů. Zájem zahraničních zaměstnanců přitahují také divadla, kina, či výstavy. Jejich srdce si naopak zatím příliš nezískaly místní sportovní kluby, za fanoušky hokejové Komety nebo fotbalové Zbrojovky se považuje jen několik z dotazovaných.

Anonymní průzkum se uskutečnil v listopadu 2022 a zúčastnilo se ho 40 zahraničních zaměstnanců brněnského výzkumného a vývojového centra společnosti Honeywell. Odpovídali lidé pocházející z 20 různých zemí z celého světa, nejvíce z nich bylo z Indie (5), Mexika (4) a Turecka (3). Celkem v brněnském výzkumném a vývojovém centru Honeywell pracuje několik stovek zahraničních vědců a inženýrů.

Honeywell Technology Solutions (HTS) Česká republika je držitelem více než 100 patentů. Technologické centrum se zaměřuje na podporu vesmírných programů EU, pracuje na projektech, jako je mise Evropské vesmírné agentury Proba-3, nebo na nové oblasti letectví včetně městské letecké mobility a elektrických letadel. Mezi další výzkum a vývoj v této oblasti, který probíhá v Brně, patří navigační a kokpitová řešení, fly-by-wire systémy, komunikační datové spoje a radarové systémy pro letadla. Dalšími oblastmi vyvíjenými a testovanými v centru HTS v Brně jsou řešení pro budovy a průmyslová zařízení, stejně jako osobní ochranné pomůcky a pokročilá řešení pro sklady. Honeywell v současnosti v České republice – ve svém areálu HTS v Brně, v závodě na výrobu leteckých komponentů v Olomouci a v kancelářích v Praze – zaměstnává přes 2000 odborníků a vysoce kvalifikovaných techniků.

Zdroj: Honeywell
Ilustrační foto: BRNO today