//Brno plánuje výstavbu dalších dvou školských zařízení

Brno plánuje výstavbu dalších dvou školských zařízení

V Králově Poli a Zábrdovicích se počítá s výstavbou nových školských zařízení, navazující na budování nových bytů. Brněnští radní schválili investiční záměry na stavbu mateřských a základních škol v lokalitě Sadová a Nová Zbrojovka.

Základní a mateřská škola v MČ Královo Pole, Sadová
Díky rozsáhlé bytové výstavbě na Sadové se v této městské části zvýšil počet obyvatel zhruba o 6 tisíc, a to převážně mladých rodin, což také vyžaduje potřebné vzdělávací kapacity.

„Ty zahrnují osmnáctitřídní základní školu pro 540 dětí a pětitřídní mateřskou školu pro 125 dětí, umístěné při ulici Zaječí hora. Projekt počítá i s centrálním veřejným prostranstvím a parkem. Celkové náklady jsou odhadovány na 1 239 542 000 korun vč. DPH. Stavba by měla začít na jaře příštího roku,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Projekt základní školy počítá s odpovídajícími výukovými prostorami, administrativním zázemím, knihovnou, klubovnou nebo školní jídelnou pro 700 strávníků. V podzemním podlaží pak bude technické zázemí, sklady a prostory pro odpadové hospodářství,“ upřesnila radní města Brna pro oblast školství Irena Matonohová a pokračovala: „Pětitřídní mateřská škola s potřebným zázemím bude mít extenzivní zelenou střechu s fotovoltaickými panely. Počítá se i s prodloužením komunikace a promenády, které zajistí přístup ke školce.“

Základní a mateřská škola, Nová Zbrojovka
V současné době se v lokalitě Nová Zbrojovka připravuje stavba mnoha bytových domů a administrativních objektů, proto je nutné zajistit i odpovídající kapacitu školských zařízení.

„V Nové Zbrojovce bude dvacetisedmitřídní základní škola pro 810 dětí a dvoutřídní mateřská škola pro 50 dětí. Celkové náklady na vybudování tohoto školského zařízení se odhadují na 898 616 000 korun vč. DPH. I v tomto případě by se mělo stavět od jara 2024,“ řekla Markéta Vaňková.

„Základní škola bude umístěna do čtyř nadzemních a jednoho podzemního podlaží. V objektu se počítá s výukovými prostory, školní jídelnou pro 900 strávníků, knihovnou a administrativním zázemím. V podzemním podlaží pak bude technické zázemí, sklady a prostory pro odpad. V sousedním samostatném objektu pak budou umístěny dvě tělocvičny a mateřská škola s potřebným zázemím a zahradou. Na střeše této stavby bude navíc i venkovní školní sportoviště,“ doplnila Irena Matonohová.

O podobě zmíněných škol bylo rozhodnuto v architektonických soutěžích, kterých se účastnily ateliéry z celé České republiky. „Vítězný návrh pro Novou Zbrojovku je výsledkem dlouhodobé spolupráce města Brna a vlastníka tohoto areálu. Umožňuje jak vznik nové kapacitní školy a nového náměstí, tak i administrativní budovy, ve které by mělo působit nové soukromé gymnázium a základní škola PORG. Co se týče Sadové, zde doplníme chybějící infrastrukturu a nově kromě základní a mateřské školy vznikne i náměstíčko. Zároveň oceňuji krajinářské řešení, díky kterému budeme moci zachovat většinu vzrostlých stromů,“ uzavřel radní města Brna pro oblast územního plánování a rozvoje města Filip Chvátal.

Zdroj: MMB
Ilustrační foto: BRNO today