//Brno dalo Janáčkovi k 165. narozeninám šalinu, web, stezku, památník a festival

Brno dalo Janáčkovi k 165. narozeninám šalinu, web, stezku, památník a festival

Leoš Janáček je ve světě jedničkou mezi českými operními tvůrci a řadí se mezi dvacet nejhranějších světových operních skladatelů. Podobně jako si s Mozartem spojujeme Salzburg a s Wagnerem Bayreuth, Leoš Janáček patří k Brnu. Žil zde a komponoval a město se ke svému skladateli hrdě hlásí. Díky TIC BRNO má Janáček vlastní web a naučnou stezku, díky Moravskému zemskému muzeu můžete navštívit Památník Leoše Janáčka a skladatelův archiv, díky Národnímu divadlu Brno co dva roky mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno. Že je Brno městem hudby a Leoše Janáčka potvrdilo také UNESCO. Za Janáčkem a hudbou se sem můžete vypravit po celý rok.

Janáček má web a festival
Na www.leosjanacek.eu zjistíte zajímavosti ze skladatelova života, prostudujete kompletní soupis díla, zahrajete si hudební pexeso nebo se podíváte na půvabná animovaná videa, která ve třech minutách ilustrují nejvýznamnější okamžiky v životě Mistra. Najdete zde také inspiraci pro svou návštěvu města nebo nabídku originálních dárků s janáčkovskými motivy od místních výtvarníků a designérů. Není to dlouho, co se z nich v Paříži radoval i slavný český literát Milan Kundera, který má k Janáčkovi vřelý vztah a je jeho významným propagátorem.

Každé dva roky se v Brně koná mezinárodní festival Janáček Brno, který je aktuálně vítězem prestižní The International Opera Awards v kategorii operních festivalů. Je přehlídkou špičkových domácích i zahraničních inscenací Janáčkových oper s řadou dramaturgicky objevných koncertů. Na festival přijíždí za Janáčkem do Brna množství zahraničních souborů i návštěvníků, kteří kromě špičkového programu oceňují i možnost vyslechnout jeho dílo v autentickém prostředí města, ve kterém vznikalo a mělo ve většině případů i svou světovou premiéru.

Janáček má stezku a památník
Až budete v Brně, nezapomeňte se vydat po stopách Leoše Janáčka a poznejte lokality spojené s Janáčkovým životem a tvorbou. V centru města jsou instalované informační panely a také na webu najdete k jednotlivým místům množství obrazových dokumentů i možnosti prohlídky s průvodcem. Nejvýznamnější lokalitou spojenou s Janáčkem je domek na Smetanově ulici, ve kterém Mistr prožil posledních téměř dvacet let života, dnes přístupný jako Památník Leoše Janáčka. Ve vedlejší budově bývalé Janáčkovy varhanické školy sídlí Archiv Leoše Janáčka s téměř kompletně zachovanou písemnou pozůstalostí skladatele obsahující mimo jiné rukopisy všech Janáčkových skladeb a libret či obsáhlou soukromou i úřední korespondenci. Výjimečně ucelený a obsáhlý archiv přístupný odborné veřejnosti byl oceněn v roce 2017 zápisem do registru Paměť světa UNESCO.

Brno město hudby
Pod křídla organizace UNESCO však nepatří pouze Archiv Leoše Janáčka, ale také město samotné, které se v roce 2017 jako město hudby připojilo do Sítě kreativních měst UNESCO spojující přes 180 měst z celého světa.

Za hudbou můžete do Brna vyrazit po celý rok. Brno je studentským a kulturním městem, hudba se zde nejen studuje (Janáčkova akademie múzických umění, konzervatoř, ZUŠ), ale i provozuje a aktuálně se zde staví moderní koncertní sál světové kvality. Ve městě a na hudebním portálu www.brnomestohudby.cz si můžete dle svého vkusu vybrat od opery přes muzikály, festivaly a koncerty různých žánrů až po busking (hraní na ulici). Ten město cíleně rozvíjí v rámci multižánrového festivalu Maraton hudby Brno, který v srpnu na tři dny proměňuje Brno v jednu nekonečnou hudební scénu. K dalším významným festivalům patří například festival klasické hudby Moravský podzim, přijet můžete také za prvotřídním jazzem na JAZZFESTBRNO a na desítky dalších akcí. Stačí si jen vybrat www.gotobrno.cz.

Šalina jako dárek k narozeninám
Nejnovějším počinem TIC BRNO v oblasti propagace Leoše Janáčka je zbrusu nová šalina (tramvaj), která jezdí po městě a sloganem „Leoš Janáček jede“ propaguje nejen samotného skladatele, ale také jeho opery v pojetí známé brněnské výtvarnice Venduly Chalánkové. Říká se, že kdysi Janáčka tramvaj málem přejela, tak teď se na ní projíždí městem, kde žil a tvořil.

Zdroj a foto: TIC Brno