//Amálka je velká bojovnice

Amálka je velká bojovnice

Byla polovina listopadu loňského roku. Malá Amálka z Blanska měla respirační onemocnění a její stav se náhle zhoršil natolik, že došlo k zástavě oběhu, rodiče přivolali pomoc.

Podle rad operátorky Zdravotnické záchranné služby JmK Mirky Martinové začal tatínek provádět masáž srdce. Když na místo přijela lékařská posádka z blanenské základny, na resuscitaci navázala a rozšířila péči včetně zaléčení a intubace (zajištění dýchacích cest). Zdravotníkům se spojeným úsilím podařilo obnovit srdeční činnost. Amálka pak byla vrtulníkem transportována na ARO Dětské nemocnice v Brně, po pěti dnech na JIP oddělení společně s maminkou a o pár týdnů později ještě do Fakultní nemocnice v Motole, kde podstoupila operaci srdce.

Lékaře Radka Štětinu (na fotce zcela vpravo) a záchranáře Víťu Baláka (v oranžovém) a Jiřího Maška (zcela vlevo nahoře) přišla teď šestiletá pacientka společně s maminkou, tatínkem a mladším bráškou navštívit. Zdravotníkům věnovala krásný obrázek na památku, na základně v Blansku bude mít své čestné místo.

„Nedokážu ani vyjádřit slovy, jaké všechny pocity se v nás mísily a ještě stále mísí. Strach, beznaděj, bolest, která Vás niterně štěpí na milion kousků, se střídá s pocitem úlevy, štěstí, lásky, pokory a naděje. Pociťujeme obrovský vděk ke všem, kteří jakkoli pomohli a především mému muži a záchranné službě, že mi Amálku zachránili. K Amálce obrovský respekt, hrdost a nekonečnou bezpodmínečnou lásku, kdy nic není víc, než to, že jsme všichni spolu,“ říká maminka dívenky Lucie.

Zdroj a foto: ZZS JmK