//Adoptujte si sedačku! Ke 150. výročí šalin v Brně

Adoptujte si sedačku! Ke 150. výročí šalin v Brně

Přesně před 149 lety se Brnem projela první tramvaj. Ke kulatému výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Část oslav začíná už letos. Lidé mohou adopcí sedačky přispět ke stavbě památníku nebo poskytnout staré fotky, které budou zveřejněny na informačním portále www.projekt150.cz.

Historie brněnské veřejné dopravy se začala psát 17. srpna 1869. Tehdy z Moravského náměstí vyjela první koňská tramvaj a zamířila do Králova Pole. V Rakousku-Uhersku šlo po Vídni, Budě a Pešti teprve o čtvrté město s veřejnou dopravou. V následujících 150 letech se na tomto poli udála spousta změn. „Prošel jsem si nové webové stránky, které tuto dobu dokumentují, a padla na mě úplná nostalgie. Mnoho starých strojů si ještě pamatuji. Je to obrovský kus cesty, který má Dopravní podnik města Brna za sebou, a dnes je podle mě jeden z nejlépe fungujících dopravních podniků v republice,“ prohlásil primátor Petr Vokřál.

Oslavy významného výročí startují s ročním předstihem už letos. Ode dneška si mohou lidé adoptovat sedadlo v tzv. zlaté tramvaji. Dražba probíhá na stránkách www.projekt150.cz . „Minimální nabídka činí 500 Kč. Sedadlo získá ten, kdo nabídne nejvíc. Následně u jednotlivých sedadel instalujeme cedulky se jmény patronů či se vzkazem,“ přiblížil generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Z výtěžku zafinancuje výrobu a instalaci repliky historického označníku na Moravském náměstí.

Na uvedených webových stránkách se budou objevovat aktuální informace spojené s oslavami i s celým uplynulým jeden a půl stoletím. Na tvorbě stránek se může podílet i veřejnost. „Pokud doma objeví například fotografie či předměty spojené právě s historií brněnské veřejné dopravy, budeme rádi, když se s námi o ně podělí,“ dodal Havránek.

A na co se mohou Brňané příští rok při oslavách těšit? Dopravní podnik chystá různé exkurze a také dny otevřených dveří, při kterých zpřístupní například vozovnu v Medlánkách nebo zázemí lodní dopravy. Vrcholem roku bude srpnová streetparty na Lidické, kterou doprovodí defilé historických i současných vozů.

Zdroj a foto: MMB