//Projekt na obnovu Arnoldovy vily získal potřebná povolení. Stavět by se mohlo příští rok

Projekt na obnovu Arnoldovy vily získal potřebná povolení. Stavět by se mohlo příští rok

Objekt významného brněnského stavitele Josefa Arnolda dlouhá léta chátral. Snahy o jeho záchranu trvají několik let a nyní se podařilo dospět do zásadní fáze. Projekt, který připravila městská část Brno-sever, získal potřebné uzemní a stavební povolení. Nyní se připravuje žádost o dotaci z norských fondů. V případě jejího udělení by se mohlo začít stavět na podzim příštího roku.

Arnoldova vila je od roku 2010 kulturní památkou a v roce 2012 byla zařazena na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek. V současnosti je budova v havarijním stavu. V současné době je dokončena projektová dokumentace pro stavební řízení. Povolení pro územní a stavební řízení nabylo právní moci 13. září 2019. „Mám velkou radost, že přípravy rekonstrukce Arnoldovy vily pokračují stále dál. Díky zisku územně-stavebního povolení můžeme začít s opravami v okamžiku, kdy zajistíme financování. Naším cílem je důsledně ochránit památkovou hodnotu vily a zachovat její historický ráz. Rekonstrukce celého objektu bude náročná. I z tohoto důvodu předpokládáme náklady 123 milionů korun. Zároveň požádáme o dotaci ve výši 39 milionů korun z fondů EHP a Norska v programu Kulturní dědictví,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Projekt počítá s tím, že ve středu domu budou multifunkční místnosti, ve kterých se mohou pořádat diskusní setkání, odborná symposia a konference. „Vznikne zde také Centrum dialogu, jehož tématy budou česko-německo-židovské vztahy a minulost. Místo by tu mohly najít také umělecká kavárna nebo otevřená zahrada,“ doplnila Miriam Kolářová, místostarostka městské části Brno-sever. Městská část měla vilu ve své správě do října letošního roku, připravila podklady pro nutnou dokumentaci a byla objednatelem projektu.

Vilu převzalo na začátku října do správy Muzeum města Brna a bude i žadatelem o dotaci, a to ve spolupráci s externím odborníkem. „Osobně mám radost, že se k objektům Muzea města Brna přidala i Arnoldova vila. Po rekonstrukci a jejím zpřístupnění doplní slavnou brněnskou čtyřku vil. Plánujeme v ní vytvořit stálou expozici o její historii. Vzniknou zde také výstavní prostory určené pro krátkodobé výstavy nebo badatelna a archiv. Počítáme i s tím, že zahrada Arnoldovy vily bude průchozí z ulice Černopolní do ulice Drobného,“ nastínil ředitel Muzea města Brna Pavel.

Rekonstrukce Arnoldovy vily nabízí i další pozitivum, totiž možnost propojení se zahradami okolních vil. Zahrada Arnoldovy vily sousedí se zahradami vil Löw-Beer a Tugendhat. Všechny tři slavné vily by tak mohly být přístupné v rámci zahradního vnitrobloku.

Zdroj a foto: MMB