//Zážitek na celý život. Brněnská spalovna nabízí letní exkurze

Zážitek na celý život. Brněnská spalovna nabízí letní exkurze

Zajímá vás, co se děje s vaším odpadem, když ho vyhodíte? Jak vypadají obrovské kotle, ve kterých se v Brně pálí? Chcete vědět, kolik plastu a papíru z barevných popelnic se opravdu využije? Brněnská spalovna v srpnu a září nabízí každý týden exkurzi pro veřejnost. Je zdarma, stačí se jen předem přihlásit. A zážitek je to rozhodně na celý život. Sami jsme se o tom byli přesvědčit.

Nejdříve nám ukázali film, ze kterého jsme si udělali představu, jak to v brněnské spalovně vlastně všechno funguje. Dostane helmy, reflexní vesty a naslouchací zařízení a jde se na věc. Vezmou vás k zásobníku odpadu, to je kolosální železobetová jáma, ve které se válí 5 tisíc tun všeho možného. Kdyby se prý všechen tenhle odpad převezl na Svoboďák, dosahoval by výšky Petrova. Pohled je to přinejmenším kuriózní, spadnout byste tam určitě nechtěli.

V kotelně vám představí dva kotle, teplota v nich se pohybuje okolo 850 stupňů. Každý má své jméno a průvodkyně o nich mluvila jako o vlastních. Brzo k nim prý přibude třetí, spalovna tak dokáže namísto současných 250 tisíc tun směsného odpadu ročně využít zhruba o třetinu víc. A když se budete hodně ptát a budete zvídaví, vezmou vás možná i do kabiny jeřábníka. Je to tam spíše pro silnější povahy, ale pokud se překonáte a zacpete nos, nabídne se vám pohled na celý zásobník odpadu z výšky a obrovské drapáky, které přikládají do kotle.

Mimo jiné se podíváte i na střechu ke komínu a k systému, kde se čistí spaliny. K turbíně, která vyrábí teplo a eletřinu, a na dotřiďovací linku. Ta vypadá jako pás, u něj stojí lidé, kteří ručně ještě jednou třídí plasty a papíry, které jsme my doby pracně vytřídili. Dozvíte se hodně zajímavých věcí, ať už kolik se toho dá recyklovat a co skončí v kotlích, co má smysl třídit a co ani moc ne a taky že se staví nová automatizovaná třídící linka. Ta bude velkokapacitní a navíc na ní už budou třídit stroje a to s větší přesností.

Je to rozhodně zajímavé a vidět by to měl každý. Termín exkurze si můžete vybrat na www.sako.cz, stačí se jen včas zaregistrovat. Zájem je velký, my jsme čekali několik měsíců. Tak to nepropásněte.

Foto: SAKO Brno