//Zásah přímo na hřišti zachránil život

Zásah přímo na hřišti zachránil život

Nejprve šlo jen o góly, pak o mnohem víc… o život. Byla polovina dubna, schylovalo se k večeru a na fotbalovém hřišti v Žabčicích na Brněnsku se pilně trénovalo. Nikdo nemohl tušit, že během chvilky už nepůjde jen o góly, ale že začne opravdový zápas. Zápas o život jednoho z hráčů.

Padesátiletý pan Rudolf náhle zkolaboval, a protože šťastnou shodou okolností na místě trénoval i náš záchranář Jakub Dvořáček, ihned se ujal poskytování první pomoci. „Okamžitě jsem rozpoznal zástavu oběhu a zahájil masáž srdce, dva kamarády jsem požádal o pomoc a řekl jim, co mají dělat. Další z přítomných zavolal na tísňovou linku, bylo naprosto jasné, že stav pacienta je kritický,“ popisuje zdravotník.

Operační středisko Zdravotnické záchranné služby JmK vyslalo na místo tři prostředky. Lékaře v setkávacím systému z pohořelické základny, inspektora provozu a záchranářskou posádku ze základny v Hustopečích. Dispečerka požádala o pomoc také operační středisko hasičů, na místo tak jako první dorazili first respondeři s automatizovaným externím defibrilátorem. Společně s naším záchranářem pak pokračovali v resuscitaci, AED doporučil výboj a vzápětí se podařilo obnovit srdeční činnost. „Pacientovi, který byl již při vědomí, jsme poskytli kyslíkovou terapii a podali léky, poté jsme jej převezli k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice u svaté Anny. Chtěla bych moc poděkovat Jakubovi, který resuscitaci zahájil, také hasičům a samozřejmě všem svým kolegům, kteří byli na místě. Odvedli skvělou práci,“ říká spokojeně lékařka Eva Jiráčková.

A že to byla skutečně skvělá týmová práce, o tom svědčí fakt, že pacient byl za pár dní propuštěn z nemocnice a zotavuje se. „Děkuji všem, kteří svedli boj o můj život, jsem vděčný a musím ocenit náročnou práci záchranářů, ale i dalších složek IZS. Rád jsem na tomhle světě zůstal, ještě mám plány,“ usmívá se pan Rudolf. Že už vypadá opravdu dobře, si můžete ověřit na fotce, kde je společně se záchranářem Jakubem Dvořáčkem. Na dalších fotkách můžete vidět lékařku Evu Jiráčkovou s kolegou Milanem Žákem, záchranářskou posádku tvořila Ladislava Dunajová a Bohuslav Zrza a na místě poskytoval pomoc také inspektor provozu Jakub Padělek. Významnou roli sehráli first responděři v podobě jednotky HZS ze stanice Židlochovice. Vzkazujeme všem, kteří se podíleli na záchraně života. “Děkujeme, krásná práce,” doplnil.

Zdroj a foto: ZZSJMK