//Výstava Síla módních doplňků v Letohrádku Mitrovských v Brně

Výstava Síla módních doplňků v Letohrádku Mitrovských v Brně

Výstavy o módě mají v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně už 15ti-letou tradici. Nová expozice se věnuje fenoménu módních doplňků – a to hned dvěma nejsilnějším: pokrývkám hlavy a kabelkám (ale představíme i doplňky další, jako např. vějíře, rukavičky nebo kapesníčky).

Kromě toho, že mají praktickou funkci, vyjadřují zároveň míru vkusu a elegance i specifický osobitý styl. Návštěvníkům představíme desítky klobouků z nejrůznějších materiálů a období a nejinak tomu bude u kabelek. Vystavené exponáty pochází z běžně nepřístupných, soukromých sbírek – Zdeny Mudrákové, Vlaďky Dobiášové a Jana Bačáka. K vidění jsou i unikátní exponáty od známých osobností (N. Gollová, A. Mandlová, V. Ferbasová, V. Chramostová, I. Janžurová, G. Garbo ad.), ale i nejoblíbenější či nejprodávanější modely z různých časových epoch – od sklonku Habsburské monarchie až po 2. polovinu 20. století (např. model od Diora, kabelka Chanel ad.).

Oděvní komplety ve scénických celcích přiblíží dobu vystavených doplňků: salon z konce 19. století, kavárna a korzo z časů secese, protektorátní návštěva kina, ples, svatební veselka z 60. let, retro odpočinek u vody nebo diskotéka z přelomu 70. a 80. let. Ačkoli výrazně převažují dámské módní doplňky, ani pánové a děti nezůstanou zcela stranou – připomeneme nejrozšířenější typy klobouků a čapek – cylindr, buřinku, slamák, baret, námořnický čepec, kšiltovku a nebo zmijovku. Vše je doplněné informačními texty, dobovými fotografiemi a tištěnými materiály – časopisy a módními katalogy. Zpestřením jsou ručně šité miniatury módních doplňků na panenkách Barbie.

Přijďte si vychutnat exkluzivně vystavené předměty a oděvní komplety (některé staré až 130 let) od soukromých sběratelů.

Výstava Síla módních doplňků / Století módy 1890-1990
6. května 2023 – 2. července 2023
st – ne: 10 – 16 h.
Letohrádek Mitrovských v Brně
Vstupné: dospělí 120 Kč, senioři a studenti VŠ 95 Kč, děti ZŠ 80 Kč, děti MŠ 40 Kč, fotografování 20 Kč.

Zdroj a foto: www.letohradekbrno.cz