//Výstava na Nové radnici představuje chorvatského politika meziválečného období, který měl vazby k českým zemím

Výstava na Nové radnici představuje chorvatského politika meziválečného období, který měl vazby k českým zemím

Do 26. září hostí jižní křídlo Křížové chodby na Nové radnici výstavu nazvanou Stjepan Radić – včera, dnes, zítra. Výstava vznikla k příležitosti 150. výročí narození Stjepana Radiće. Pojednává o neobyčejně bohatém životě chorvatského politika, který v meziválečném období výrazně zasahoval do dění na území bývalé Jugoslávie. Připomenuty jsou také politikovy vazby k českým zemím, jeho studium v Praze, kde si našel českou manželku.

Návštěvníci se mimo jiné seznámí s jeho rodnou vsí Desno Trebarjevo poblíž Sisaku , jeho rodinou, která formovala jeho osobnost a vypěstovala v něm lásku k vlasti. A v neposlední řadě je připomenut také Radićův vztah s milovanou manželkou Marií, rozenou Dvořákovou, která ho vždy podporovala v jeho spisovatelském, podnikatelském i politickém úsilí a vzbudila v něm zájem o české země.

Výstavu, jejíž autorkou je Ivica Valent, spolupořádá Kulturní centrum bratří Radićů, Muzeum iluzivního umění v Praze a město Brno. V jižním křídle Křížové chodby na Nové radnici je otevřena denně od 12 do 18 hodin (vchod je z Dominikánské ulice).

Zdroj a foto: MMB