//Vollpension: kavárna, kde obsluhují senioři, otevřela druhou pobočku

Vollpension: kavárna, kde obsluhují senioři, otevřela druhou pobočku

Co mají společného moučníky od babičky a vídeňská umělecká a hudební tradice? Oboje spojuje lidi z celého světa, mladé i staré. I to byl jeden z důvodů pro otevření druhé pobočky úspěšně běžícího projektu, tzv. mezigenerační kavárny Vollpension v prostorách Soukromé umělecké a hudební univerzity města Vídně MUK.

Kavárna Vollpension je místem, které propojuje generace. Mladí a staří ji provozují pro mladé a staré hosty. Je veřejně přístupným obývacím pokojem, místem pro setkávání různých generací, které se tu mají možnost sblížit. Pracují zde senioři na částečný úvazek a pečou své oblíbené moučníky podle starých rodinných receptů, které servírují hostům společně se svými napínavými životními příběhy a zkušenostmi. Projekt vznikl v roce 2012 původně jako tzv. Social Design Pop-Up. Od roku 2015 funguje na stálé adrese a je neodmyslitelnou součástí vídeňské Schleifmühlgasse, kde zhruba 25 seniorek a seniorů vaří, peče a obsluhuje společně se svými mladšími kolegy.

Druhá pobočka v srdci Vídně
V návaznosti na úspěchy kavárny Vollpension ve 4. vídeňském obvodě, byla v říjnu 2019 nově otevřena v prostorách Soukromé umělecké a hudební univerzity města Vídně MUK druhá kavárna Vollpension – Vollpension in der MUK. Ta ztělesňuje právě to, co mnoho lidí z celého světa táhne do Vídně: klasická hudba, pohodlí a nejlepší jablečný štrůdl na světě – jak jinak, než od babičky. Kavárnu navrhli designéři Sebastian Rahs a Moriz Piffl. Její součástí jsou retrofuturistická pekárna a salon s neonově zářícími troubami a vitrínou ve tvaru proskleného klavírního křídla, která je plná domácích moučníků. Do budoucna se návštěvníci mohou těšit i snídaně a obědy podle „babiččiných“ receptů, odpolední svačiny, kávu a samozřejmě ty nejlepší čerstvé koláče od babiček a dědečků z Vollpension, kteří je před zraky hostů pečou každý den.

Otevření druhé pobočky bylo proto více než očekávané. Partnery navazujícího projektu se staly vídeňská organizace Social Business a Soukromá hudební a umělecká univerzita města Vídně MUK. Před otevřením druhé filiálky se do nové kavárny hledali seniorky a senioři a ohlasy byly veliké. Přihlásilo se více než 350 uchazečů se zájmem o pečení a obsluhování hostů na nové pobočce.

„Spolupráce univerzity MUK a Vollpension představuje jedinečnou kombinaci sociální a kulturní nabídky města Vídně přímo v srdci rakouské metropole. Sociální odpovědnost a umělecká vytříbenost se tu setkávají v přátelském prostředí“, hodnotí novou spolupráci rektor univerzity MUK, Dr. Andreas Mailath-Pokorny.

Zdroj: ZKMVVP
Foto: Mark Glassner