//Vodárny, KUMST nebo Evropské dědictví. Oslavy vypuknou o tomto víkendu

Vodárny, KUMST nebo Evropské dědictví. Oslavy vypuknou o tomto víkendu


Víkend se v Brně ponese v duchu oslav. Brněnské vodovody a kanalizace kulaté 150leté výročí slaví na Moravském náměstí i Kraví hoře magickým představením. Kreativci obývající KUMST si také připravili bohatý program k oslavě dvou let fungování. Evropské dědictví si rovněž zaslouží připomenout svou důležitost a architektonické zajímavosti tak zvou na návštěvu druhou sobotu v září.

Dny evropského dědictví otevírají brány a dveře památek a architektonických skvostů, do nichž se běžně návštěvník nepodívá. A tento víkend se stejně jako po celé Evropě konají v Brně. Tématem celé akce je letos Udržitelné dědictví. To ve své přednášce Konverze budov jako samozřejmost akcentuje i architektonické studio KOGAA. Kromě přednášek a procházek třeba brněnským Manchesterem si vyberete z široké nabídky prohlídek. Otevřen bude například byt Herdanových na Hlinkách či nejdéle fungující brněnská kavárna – Zemanova kavárna na Josefské.

Vodu tekoucí z kohoutku máme za samozřejmost a je to i díky Brněnským vodovodům a kanalizacím. Tato společnost letos slaví už 150 let od svého vzniku. Opulentní oslavy budou – jak jinak – věnovány vodě. Celý víkend bude připraven program Slavnosti vody na Moravském náměstí u Jošta. Kromě tematických dílniček pro celou rodinu si třeba poslechnete koncert Ukulele Orchestra jako Brno. Celé oslavy vyvrcholí v neděli večer na Kraví hoře show Magická fontána. Představení spojuje vodní, vzdušné i ohňové prvky s vynikajícími výkony tanečníků a živou hudbou. Tématem představení je příběh lidstva od jeho počátků až po průmyslovou revoluci, s níž je spjato i moderní vodárenství.

Druhé narozeniny slaví kreativní hub KUMST. Ten sídlí na Údolní a v celé jeho budově budou probíhat oslavy. V pátek si na dni otevřených dveří můžete prohlédnout celý areál včetně ateliérů jednotlivých umělců. Sobota se nese ve znamení trhů Čauko děcka, na nichž nakoupíte od tvůrců nejen z KUMSTu. Po celou dobu si také prohlédnete výstavu děl studentů FAVU.

Evropský týden mobility letos startuje již tuto sobotu. V areálu dětského dopravního hřiště na Bauerově se připravuje bohatý program pro děti i dospělé. Ukázky zásahu i techniky předvedou hasiči a městská i státní policie. Co umí, ukážou i vodicí psi na překážkové dráze. Tým silniční bezpečnosti nabídne program zaměřený na bezpečnost cyklisty, chodce a pasažéra ve vozidle.

Babylonfest, který probíhá už od minulého týdne, vyvrcholí průvodem národnostních menšin. Ten projde od Moravské nám. přes centrum k Janáčkovu divadlu a začíná v sobotu v 11 hodin. Jednotlivá vystoupení sólistů i souborů se budou konat v parku Lužánky.

Žebětínská hasička prošla kompletní rekonstrukcí, s jejím uvedením do provozu se pojí i den otevřených dveří. V sobotu od 14 hodin si prohlédnete moderní hasičskou zbrojnici se vším všudy. Připravena bude prohlídka soudobé i historické hasicí techniky.

Zdroj a foto: MMB, Z.Kolařík