//Víkend v Brně: švihlou chůzí na výstavy i do kina

Víkend v Brně: švihlou chůzí na výstavy i do kina

Nový rok se ještě rozkoukává, ale v Brně o víkendu najdete – jako každý týden – množství akcí ke zpříjemnění a tentokrát i k zamyšlení. Seznámíte se s historií brněnské synagogy, skryté aspekty práce architekta poznáte na výstavě a švihlou chůzí se projdete centrem. Problémy sociálních služeb bolestně odhalí Noc důstojnosti.

Jediná stále funkční synagoga na Moravě a ve Slezsku se nachází právě v Brně. Tuto neděli máte vzácnou příležitost se do ní podívat a díky odbornému výkladu blíže poznat nejen její pohnutou historii, ale také zjistit více o židovském ritu. Funkcionalistickou synagogu Agudas achim najdete v blízkosti centra na Skořepce.

Galerie Architektury na Starobrněnské zve na výstavu z cyklu Drazí architekti… Již potřetí se věnuje palčivým problémům architektonické obce, po etice architektury se nejnovější instalace věnuje architektuře jako práci. Dozvíte se o pracovních podmínkách v tomto odvětví, vnímání architektury jako poslání a s tím spojenými problémy. Výstava odráží oborové problémy, které však můžeme vnímat i celospolečensky.

Filmová zpracování románů Julese Verna Karlem Zemanem jsou legendární. Vypravte se do světa plného dobrodružství vzducholodí. Kino Art v neděli uvádí snímek Ukradená vzducholoď. Příběh pěti chlapců na cestě kolem světa satiricky poukazuje na nešvary dospělých. Film je opatřen anglickými titulky.

Převratný anglický vynález skupiny Monty Python švihlá chůze se bude performovat v sobotu Pochodem švihlé chůze. Začíná se na Moravském náměstí u sochy Spravedlnosti ve 14 hodin a tento svérázný průvod bude pokračovat středem města a skončí v Denisových sadech. Tento nekonvenční typ pohybu má navíc neoddiskutovatelné zdravotní benefity – spálíte tak až dvakrát více kalorii než při běžné chůzi.

Noc důstojnosti pořádaná v pátek pod záštitou veřejného ochránce práv připomene tragický osud klientky domova pro osoby s postižením v Jindřichově Hradci, kterou v noci z 6. na 7. ledna zabil pracovník v přímé péči. O tomto případu informoval týdeník Respekt. Toto setkání bude nejen pietní akcí, ale jeho součástí bude také diskuze na téma Důstojný život pro všechny. Ta se bude zabývat institucializovanou péčí o lidi s mentálním a kombinovaným postižením u nás. Akce se koná ve větších městech po celé České republice.

Volejbalová extraliga žen pokračuje v sobotu zápasem brněnského týmu VK Královo Pole s TJ Sokol Šternberk na palubovce haly Vodova. Páté Šelmy se utkají se šternberskými protivnicemi na domovském hřišti. Fandit přijděte na 17 hodinu.

Zdroj: MMB
Foto: Kino Art