//Vídeň nabízí stovky kilometrů cyklostezek a půjčení městských kol zdarma

Vídeň nabízí stovky kilometrů cyklostezek a půjčení městských kol zdarma

Máte rádi památky, ale nebaví vás v létě chodit po městě? Chcete poznat více, než obyčejný pěší turista? Co si tak půjčit kolo a poznat toho více? Město na Dunaji je doslova protkané cyklostezkami, kterých je tu neuvěřitelných 1 300 kilometrů. Stezky vedou kolem Dunaje, velkými parky, lesy, po nábřežích a dostanete se i do samotného historického centra k památkám, muzeím a palácům. Ve městě si můžete půjčit městská kola hned od několika bikesharingových společností. My jsme si půjčili od Citybike Vienna a byli jsme překvapeni, jak je půjčení jednoduché a taky jeho nízkou cenou. Pokud kolo vrátíte do hodiny, je půjčení zdarma.

Citybike Vienna
Citybike Vienna je veřejný systém půjčovny kol, který umožňuje jízdu na kole z bodu A do bodu B a to po celé Vídni. Často slouží obyvatelům města jako poslední dopravní prostředek do cílové stanice. Dopraví cestující od zastávky městské hromadné dopravy do samotného cíle – domov, práce, muzeum, galerie, restaurace aj.

Kola jsou v dnešní době čím dál oblíbenější i u turistů, kteří díky tomu za krátkou dobu stihnou poznat více památek a zajímavých míst. Vídeň je navíc plná parků a doslova protkaná cyklostezkami. Citybikes lze pronajmout a vrátit na kteroukoli z veřejných stanic ve Vídni, kterých je celkem 120. Jak je vidět i na mapě, v samotném centru jsou opravdu skoro na každém rohu ulice.

Registraci můžete provést přímo z domu přes internet na www.citybikewien.at nebo na terminálu Citybike. Je potřeba mít u sebe kreditní kartu pro jednorázový registrační poplatek 1 euro. Jinak je registrace velmi jednoduchá a intuitivní. Všechny informace najdete na: www.citybikewien.at

Ceník:
• 1. hodina je ZDARMA
• 2. hodina: 1 euro za započatou hodinu
• 3. hodina: 2 eura za započatou hodinu
• 4. až 120. hodina: 4 eur za každou započatou hodinu

Tip:
Vydejte se na okružní cyklostezku po Ringu a prohlížejte jednu pamětihodnost za druhou. Začněte jízdu u mostu Marienbrücke na náměstí Schwedenplatz, pokračujte podél okružní ulice Ringstraße kolem přepychových budov jako je Státní opera, Hofburg a Parlament.

Pokud jezdíte rádi na kole „podle plánu“, můžete si z webových stránek turistické kanceláře WienTourismus stáhnout přehledný plán cyklotras se všemi nabíjecími stanicemi.
www.wien.info/cs
www.wien.info/e-bike
www.fahrradwien.at

Elektrokoloběžky
Pokud vás už nebaví šlapat, můžete si půjčit elektrokoloběžku. Ty stojí zaparkované všude možně po celém městě. Provozovatelů je opět více a každý funguje na podobný způsob. Stačí si pouze do chytrého telefonu stáhnout mobilní aplikaci, kde se zaregistrujete a můžete jezdit. Registrace je jednoduchá a někteří poskytovatelé koloběžek ji mají dokonce i v češtině.

Koloběžky se nemusí vracet do žádných stojanů, ale najdete je po celém městě. Stačí jen dojet, zaparkovat na vhodném místě a v aplikaci provést vrácení. Cena oproti kolům je o něco vyšší. Cenově se koloběžky pohybují kolem 1 euro za půjčení + necelé 4 Kč/min. Půjčit si je můžete na jak dlouho chcete a ceny se mohou lišit poskytovatel od poskytovatele.

Uživatelé elektrokoloběžek se musí řídit stejnými pravidly jako cyklisté. Mohou tedy jezdit všude tam, kde smějí cyklisté, tj. po silnicích, cyklostezkách nebo v prostorách se smíšeným provozem, ale ne po chodnících a pěších zónách, není-li tam jízda na kolech výslovně povolena.

Rychlým katamaránem po Dunaji až do Bratislavy
Pokud máte už dost suchozemské dopravy, tak můžete zkusit tu vodní. Věděli jste, že se můžete dostat z centra Vídně pravidelnou lodní linkou Twin City Liner do slovenského hlavního města Bratislavy? Z centra jedné metropole do centra té druhé se tímto spojem dostanete za 75 minut a je to opravdu „fičák“. Pokud v rakouské metropoli trávíte více dní, můžete si třeba na oběd zajet na halušky s brynzou a večer se vrátit zpět na koktejl do Vídně. Tip, kam zajít ve Vídni na koktejl s parádním výhledem, si můžete přečíst zde – ODKAZ.

Od letošního roku je v provozu dokonce nový moderní Twin City Liner, jehož nejvyšší prioritou je schopnost objíždění a nízká hlučnost. Pojme až 250 osob. Můžete si vybrat ze dvou podlaží, k dispozici je bezplatné Wi-Fi, klimatizace a v místním baru si můžete objednat kávu, drink nebo něco jiného. Katamarán je bezbariérový, přepraví vám i kola a na palubu mohou i psi.

Podrobné informace o jízdních řádech a cenách jízdenek naleznete na webových stránkách www.twincityliner.com, vstupenky koupíte online, v loděnici nebo prostřednictvím rezervačních kanceláří.

Napsal/a: Tomáš
Úvodní foto: Ipek Durmusoglu
Foto: BRNO today