//V době Koronaviru jsou ve FN Brno velkou pomocí, studenti, medici i vojáci

V době Koronaviru jsou ve FN Brno velkou pomocí, studenti, medici i vojáci

Během října se situace s nákazou Covid-19 zhoršovala tak intenzivně, že podle predikcí by mohlo mezi 7. a 9. listopadem dojít ke kolapsu zdravotnického systému. Nouzový stav trvá od 5. října a vláda už dvakrát rozhodla o jeho prodloužení. V době, kterou dnes někdo nazývá jako kovidovou, nám nabídli pomoc studenti nebo Armáda ČR.

Nákaza se totiž projevila nejen mezi pacienty, ale i mezi zaměstnanci FN Brno. Jedno období bylo téměř 400 zaměstnanců v domácí karanténě a dalších více jak 100 čerpalo Ošetřovné na člena rodiny kvůli uzavření škol. Nemocnice tak s otevřenou náručí přivítala pomoc studentů vysokých škol, kteří dostali vládou uloženou pracovní povinnost. Do služeb se nejen mediků, ale i dalších studentů VOŠ zdravotnických nebo vysokých škol s obory ošetřovatelství, všeobecná sestra nebo zdravotnický záchranář, přihlásilo téměř 300.

Medici nemohou zastávat práci lékaře a bohužel ani zdravotní sestry, vykonávat mohou jen práci sanitáře nebo ošetřovatele. I přes to jsou velkou pomocí a za asistence zdravotních sester se k práci s pacientem dostali na covidových odděleních velmi často. Pomocí jsou právě studenti zdravotnických VOŠ a VŠ, kteří absolvovali střední zdravotnickou školu a mohou tak zastávat péči o pacienty téměř plnohodnotně jako naše zdravotní sestry. „Máme velké štěstí na dobrovolníky z řad studentů. Jsou velmi nápomocní sestrám, mnoho činností už zvládají ze školy díky tomu, že měli praxi v nemocnici. Navíc si zlepšují a rozšiřují svoji erudici,“ říká vrchní sestra PhDr. Zdenka Surá. Medici čtvrtých a pátých ročníků v mnoha případech neočekávali nabytí velkých lékařských zkušeností, ale i tak u mnohých práce ve FN Brno předčila jejich očekávání: „Ve FN pomáhám už od srpna, měl jsem hotové všechny zkoušky, tak jsem toho využil. Chodím na všechna stěrová místa, byl jsem i na odděleních. Vyzkoušel jsem si práci ve sterilních podmínkách, směny trávím několik hodin v tom proticovidovém obleku, lidé při stěrech reagují různě, ale často nám po i poděkují,“ říká Petr Suza, student pátého ročníku Všeobecného lékařství LF MU v Brně.

Během listopadu FN Brno výrazně pomohli i členové Armády ČR. Z Vyškova a Chrudimi jich bylo nemocnici v Bohunicích přiděleno 53. Pomáhají na covidových odděleních jako sanitáři, jsou k ruce zdravotním sestrám. I jejich základní zdravotnický výcvik je pro FN Brno velmi užitečný, potvrzuje i vrchní sestra Ortopedické kliniky FN Brno PhDr. Pavlíná Brímová, MBA: „Musím je všechny moc pochválit. Jsme rádi, že nám vypomohli. Jejich zkušenost z armády jsme kupodivu velmi dobře využili i u nás v nemocničním prostředí.“ 

Zdroj a foto: FN Brno