//Univerzitní město par excellence. Brno opět podpoří doktorandy

Univerzitní město par excellence. Brno opět podpoří doktorandy

Projekt Brno Ph.D. Talent pod záštitou Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu (JCMM) pokračuje ve finanční podpoře studentů doktorských programů. Více než 9 milionů korun, které poskytne město Brno, bude rozděleno mezi nadějné vědce studující technické a přírodovědné postgraduální programy.

Studium přírodních věd je takřka nekončící proces. Špičkoví vědci se musí neustále vzdělávat a sledovat trendy ve svém oboru. Město Brno už od roku 2009 podporuje doktorandy brněnských univerzit přírodovědných a technických oborů v programu Brno Ph.D. talent. Tito stipendisté jsou špičkou ve svém odvětví a ve vědeckém projektu jasně definují své cíle a přinos do oboru inovaci.

V letošním roce bude z přihlášek vybráno pouze 25 nejlepších účastníků, kterým bude po tři roky vypláceno stipendium 100 000 korun – tedy 300 000 korun celkem. Díky finančním prostředkům se doktorandi můžou na 100 % věnovat svému projektu a vědecké práci. Podmínkou účasti v projektu je postgraduální studium na jedné z brněnských univerzit, a to v 1. nebo 2. semestru, věkem musí spadat max. do 32 let a musí předložit perfektně zpracovaný projekt výzkumu. To vše v anglickém jazyce.

Tento stipendijní program je výsledkem spolupráce veřejného, akademického a neziskového sektoru. Město Brno program finančně podporuje, organizačně jej zajišťuje JCMM. Místní univerzity program propagují mezi svými talentovanými studenty a podílí se na výběru a hodnocení oceněných stipendistů.

Podpora postgraduálního studia navíc do Brna a jeho okolí přivádí i talentované vědce ze zahraničí, kteří tu mnohdy zůstanou a dále rozvíjí svou vědeckou dráhu v soukromém, ale i akademickém sektoru. Město Brno se svými univerzitami a vědeckou základnou dělá vše proto, aby u nás vzkvétala vědecká činnost.

Kromě projektu Brno Ph.D. Talent město podporuje také meziuniverzitní soutěž MUNISS, kde týmy z vysokých škol z Brna a Bratislavy předkládají projekty, ve kterých se věnují rozvoji daných měst. Dalším projektem, na kterém se město podílí, je JRGL v CEITEC VUT. Tato platforma zve mladé úspěšné vědce a jejich týmy, aby pracovali v Brně. Program se věnuje především nanotechnologiím mikrotechnologiím, biotechnologiím a materiálovým vědám. Brno také láká talentované studenty z Ukrajiny pomocí Lektorátu českého jazyka v Charkově. Studentům tamní univerzity je poskytnut kurz českého jazyka zdarma a ti nejlepší posléze podávají přihlášku na jednu z brněnských univerzit.

Zdroj a foto: MMB