//Turbomošt otevírá, z náměstí se stěhuje k barům

Turbomošt otevírá, z náměstí se stěhuje k barům

Brňané letos o svůj oblíbený Turbomošt nepřijdou. Přestože je prodej jídla a pití ve stáncích na vánočních trzích zakázán, provozovatelé je umístili do prostoru venkovních zahrádek před kamennými podniky. Turbomošt tak od čtvrtka dostanete před Barem, který neexistuje (roh Dvořákovy a Kozí), ale také u bistra 4pokoje (Vachova) a ve výdejním okýnku v Paláci opata žďárského kláštera na Zelném trhu.

Turbomošt, Turbošroub, Spálená malina, Slovenská strela, Anton aus Tirol… To jsou některé z nápojů spjatých s brněnským adventem. Dlouho to vypadalo, že o ně budou tentokrát lidé kvůli covidu ochuzeni, avšak čtvrteční rozvolnění epidemiologických opatření dává provozovatelům Turbomoštu šanci otevřít – přestože to bude mimo hlavní lokace vánočních trhů.

„Díky spolupráci se spolkem Náš Ježíšek budeme dokonce používat vratné kelímky, na které jsme zvyklí z minulých let. Organizátoři trhů nám zase zapůjčili nevyužité stánky. Advent si tedy můžeme užívat s klasickým Turbomoštem ve známém kelímku u známého stánku, jen na trošku jiném místě. Jsme moc šťastní, že to nakonec takhle dopadlo,“ přiznává zakladatel Turbomoštu a celé gastronomické skupiny Lidi z Baru Honza Vlachynský.

Dodává, že Turbomošt takto letos může fungovat díky obrovské vstřícnosti 

úřadu městské části Brno-střed, který ho povolil v prostoru restauračních zahrádek prodávat. Stánky s Turbomoštem budou v provozu od zítřka do minimálně 23. prosince, případně i déle dle aktuální situace. Otevřeno bude denně od 10 do 22 hodin.

Provozovatelé věří, že aktuální rozvolnění přispěje ke zmírnění letošních obřích hospodářských ztrát. „Jestliže jsme loni na trzích zaznamenali tržby ve výši 8,5 milionu korun, tentokrát budeme moc rádi za desetinu. I tak by to pro nás za současných podmínek bylo hodně,“ říká Honza Vlachynský.

Turbomošt v Brně vznikl v roce 2009. Skládá ze stoprocentního jablečného moštu, moravské jablkovice a domácího macerátu ze skořice, hřebíčku a badyánu.

Zdroj a foto: Lidi z baru

Úvodní foto: Marco Herrndorff