//Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

A začneme hokejem, sportem, který je v Brně považován za číslo jedna. Domácí Kometě se příliš nedařilo a play-off musela opustit už v předkole s Libercem. Přesto nemůže být brněnský hokejový fanoušek nespokojený.

Radost mu udělalo třeba mistrovství světa, kde nejenže Češi po 10 letech vybojovali medaili, ale podařilo se jim to s kádrem napěchovaným hráči z jihomoravské metropole. Kometou prošli například všichni tři brankáři reprezentačního výběru, přímo v ní hrál a dosud hraje Petr Holík, po sezoně přišli Flek s Kundrátkem.

Veteráni Komety dělali radost i v NHL, třeba Vejmelka, který si vychytal pozici prvního brankáře v Arizoně, či stále se rozvíjející Martin Nečas. Mezi mladíky pak září Eduard Šalé, který vyhrál anketu o nejlepšího sportovce města Brna za rok 2022 a kterému experti předpovídají zajímavou kariéru za mořem.

Také fotbal má v Brně obrovskou tradici, i když v posledních letech přinášel štěstí i slzy rovným dílem. To se ale možná změnilo. Zbrojovka dostala své věrné příznivce do euforie, když postoupila do nejvyšší soutěže. Aby se zachránila, čeká ji ještě tvrdá práce, ale rozhodně má dobře nakročeno. Zimu přečkává na jedenáctém místě ligové tabulky. A mnoho radosti dělá fotbalovým fanouškům také Líšeň, která přezimovala na třetím místě druholigové tabulky.

Procházka na vrchol. Česko má prvního šampiona UFC

Brněnští střelci míří vždycky přesně a loňský rok nebyl výjimkou. Jiří Lipták na konci srpna ovládl mistrovství Evropy v trapu a zajistil České republice místo na olympiádě v Paříži 2024. Skvělou muškou se mohl pochlubit také Jakub Tomeček, který na téže akci vybojoval zlato ve skeetu. Mezi individuálními sportovci zářil také Adam Ondra (na snímku), který v roce 2022 na ME získal tři medaile, jako první volně přelezl Macochu a pokořil nejtěžší cestu v Česku Zvěřinec.

Obrovskou radost přinesl milovníkům bojových sportů Jiří Procházka, který se stal jako první Čech v historii šampionem UFC, nejprestižnější světové organizace ve smíšených bojových uměních. Bohužel, v prosinci přišly i slzy. Jiřího rameno nevydrželo náročnou přípravu a on musel zrušit obhajobu. Prokázal ale srdce šampiona a vzdal se mistrovského pásu s tím, že si pro něj přijde, až se uzdraví.

Návrat na trůn. Tak by se dala charakterizovat loňská sezona Draků Brno, kteří po roční pauze opět vystoupali na nejvyšší příčku a stali se mistry ligy. Finále okořenil fakt, že se v něm Draci utkali s rovněž brněnskými Hrochy. O tom, které město v republice vládne baseballu, tak není sporu.

Dobrou náladu mohli mít celý rok také příznivci basketbalu. Muži vybojovali bronzovou medaili, což se jim naposledy podařilo v roce 2007! Potvrzují tak neustále se zlepšující tendenci a dá se čekat, že se o medaile porvou i letos. Pozoruhodné výsledky si připisovaly Žabiny Brno, které skončily druhé v nejvyšší lize (a čtvrté pak hráčky KP Brno) a dařilo se jim i v pohárech.

Nezbývá než doufat, že se podobných úspěchů dočkáme i letos!

A na co se těšit letos?

Také v roce 2023 bude spousta důvodů sledovat sport a držet palce. Oba volejbalové týmy, mužský i ženský, kráčí do play-off. V první florbalové lize máme tři týmy a všechny bojují o postup. Basketbalisté se neustále zlepšují a dá se čekat, že nějaký pozoruhodný výkon má v rukávu ukrytý i muž z jiné planety Adam Ondra.

Zdroj: MMB
Foto: Petr Chodura