//Tři adventní večery s Filharmonií Brno a autorská koleda Za Brnem kometa

Tři adventní večery s Filharmonií Brno a autorská koleda Za Brnem kometa

Na příští středu, čtvrtek a pátek připravila Filharmonie Brno tři večery s orchestrem: se dvěma streamovanými koncerty a oratoriem na obrazovkách České televize.

První koncert, středeční, nabídne ochutnávku z  dvou CD, kterými Filharmonie Brno otevírá svou novou edici. „Zazní tak části Rejchova temného oratoria Lenora, Dvořákovy Symfonie č. 1 a Maličkostí, které náš šéfdirigent Dennis Russell Davies zaranžoval do orchestrální podoby,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doplnila, že Lenora bude k dostání od příští středy v předprodeji Filharmonie Brno, Dvořákovo CD v týdnu poté. Následně pak i v e-shopech a online ke stažení.

O čtvrtečním večeru se mohou posluchači přenést k televizní obrazovce. ČT art totiž ve 22:15 vysílá záznam únorového provedení Lenory. Antonín Rejcha své dílo za života neslyšel, zakázala ho totiž vídeňská cenzura a nepomohla ani přímluva Ludwiga van Beethovena.  „Námětem oratoria je baladická báseň Gottfrieda Augusta Bürgera, která zpracovává stejný námět jako Erbenovy Svatební košile. Útržkovité věty, výkřiky básní, ohlasy vojenských písní, refrénovité opakování slov… Text přímo láká ke zhudebnění. A není vyloučeno, že Rejchův svobodomyslný naturel přitahovala i kontroverze, kterou báseň vyvolávala a kterou luteráni označovali za výsměch náboženství a zneužití biblických výrazů a učení,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš s tím, že titulní roli Lenory ztvárnila sopranistka Martina Janková.

Třídenní hudební nadílku uzavře páteční živý stream Adventního koncertu. „Je to jeden z našich nejmilejších v celé sezoně a posluchači ho mají rádi. Byla by škoda je o tento večer ochudit, proto budeme hrát v čase původního koncertu, jen se změněným programem,“ uvedla Kučerová. Ke zpříjemnění adventního času jsou připraveny čtyři skladby. Linkova Sinfonia pastoralis ex C, Haydnův Koncert pro cembalo a smyčce F dur, Schnittkeho Suita ve starém slohu a Pokorného Koncert pro 2 klarinety a orchestr B dur, ve kterém se jako sólisté představí Emil Drápela a Lukáš Daňhel. „Dílo Františka Xavera Pokorného, představitele českého klasicismu, se pomalu vrací na pódia. Až do roku 1957 byla zapomenuta, baron Theodor von Sachs totiž po jeho smrti ze zášti vymazal jeho jméno z titulních listů mnoha rukopisů,“ uvedl Drápela. Pokorného dílo přitom podle něj upoutá invenčností, vitalitou, technickou vyspělostí a obtížnou stylovou zařaditelností. Slavnostní koncert povede Vojtěch Spurný, který bude většinu večera dirigovat od cembala, v Haydnově koncertu se představí i jako sólista. 

Streamy obou koncertů, středečního i pátečního, začínají v 19.00, zájemci je mohou sledovat na webu Filharmonie Brno, jejím YouTube kanálu a také na facebookovém profilu.

Po trojici hudebních večerů je na zlatou neděli připraveno hudební překvapení. Ve 20. okénku Filharmonického adventního kalendáře se rozezní autorská koleda Za Brnem kometa, kterou složil tubista Petr Jirák a otextoval Jan Krajčírovič. Hudbu nahrál orchestr, zpěvem doprovází dětský sbor Kantiléna. „Koledu doprovodí klip ze zasněženého předvánočního Brna. Jeho natáčení bylo poněkud dobrodružné, sníh byl totiž ve městě jediný den, hned jsme toho využili a natáčeli od odpoledne do čtyř hodin do rána následujícího dne,“ podotkla Kučerová.

Okénka v kalendáři mohou lidé otevírat na adrese https://filharmonie-brno.cz/filharmonicky-adventni-kalendar/, na facebookovém profilu orchestru a Instagramu.

Tři adventní večery s Filharmonií Brno

Středa 16. 12.  19:00 (web Filharmonie Brno, YouTube kanál a facebookový profil)

Stream koncertu Ochutnávka z nových CD

ANTONÍN DVOŘÁK / arr. Dennis Russell Davies

Maličkosti Op. 47 (výběr)

1. Allegretto scherzando

2. Tempo di minuetto, grazioso

5. Poco allegro

ANTONÍN DVOŘÁK / úprava Dennis Russell Davies

Symfonie č. 1 C moll, Op. 3 „Zlonické zvony“ – 2. věta (Adagio di molto)

ANTONÍN REJCHA Lenora (výběr)

Ouvertura

Závěr (Bouře)

Filharmonie Brno

dirigent Dennis Russell Davies

Čtvrtek 17.12. 22:15

ČT Art, Antonín Recha: Lenora

Velký hudební obraz pro sóla, sbor a orchestr 

Martina Janková soprán (Lenora)

Pavla Vykopalová soprán (Matka)

Wojciech Parchem tenor (Vypravěč)

Jiří Brückler baryton (Vilém)

Český filharmonický sbor Brno

sbormistr Petr Fiala

Filharmonie Brno

dirigent Dennis Russell Davies

režie televizního záznamu Jakub Kořínek

Pátek 18.12. 19:00 (web Filharmonie Brno, YouTube kanál a facebookový profil)

Stream Adventního koncertu

JIŘÍ IGNÁC LINEK

Sinfonia pastoralis ex C

JOSEPH HAYDN

Koncert pro cembalo a smyčce F dur Hob.XVIII:3

ALFRED SCHNITTKE (arr. Vladimir Spivakov)

Suita ve starém slohu (úprava pro komorní orchestr)

FRANTIŠEK XAVER POKORNÝ

Koncert pro 2 klarinety a orchestr B dur

Emil Drápela klarinet

Lukáš Daňhel klarinet

Filharmonie Brno

dirigent Vojtěch Spurný cembalo

Zdroj a foto: Filharmonie Brno