//Samoživitelé dostali od strážníků půl tuny potravin, notebook i peníze

Samoživitelé dostali od strážníků půl tuny potravin, notebook i peníze

Pandemie koronaviru drtivě dopadla mimo jiné na mnohé rodiny samoživitelů. Vědomi si toho jsou zaměstnanci Městské policie Brno, kteří se v posledních týdnech znovu vydali cestou pomoci potřebným.

V květnu a dubnu obdarovali hned devět rodin v nouzi, které jim pomohl vytipovat Klub svobodných matek. Řada samoživitelů se v době covidových restrikcí ocitla v bezvýchodné situaci, když ztratili zaměstnání a s ním i jediný příjem domácnosti, případně se museli místo práce starat doma o děti při distanční výuce.

Brněnští strážníci i jejich civilní kolegové se proto rychle domluvili a během několika týdnů nakoupili nejpotřebnějším matkám a otcům s dětmi okolo půl tuny potravin. „Převážně šlo o ty trvanlivé, jako je mléko, mouka, oleje, rýže, luštěniny, cukr nebo müsli. Zaměstnanci ale vyšli vstříc i všem speciálním požadavkům kvůli alergiím, zdravotním dietám a pořizovali i čerstvé ovoce a zeleninu,“ vypočítává Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Nápad vznikl přímo mezi hlídkami v ulicích a u jeho zrodu byla strážnice Jana Pokorná. „Když jsem v televizi viděla, co všechno tyhle rodiny prožily a prožívají, běhal mi mráz po zádech a nechtěla jsem to nechat jen tak. Velkorysost a odhodlání kolegů jít do toho společně a podat pomocnou ruku mi udělaly radost. Pak už to šlo ráz na ráz,“ popisuje.

Trvale se sblížili
Mezi pohnutými osudy jsou zastoupeni samoživitelé s několika dětmi, s jedním potomkem i mladá nastávající maminka. Někteří utekli od partnerů kvůli domácímu násilí, jiné například omezuje částečná invalidita. Kromě jídla jim pracovníci městské policie dovezli i drogerii, vybavení do domácnosti, kávu a cukrovinky nebo notebook nezbytný pro dálkové vzdělávání desetileté slečny.

Při osobních setkáních strážníci často navázali s rodinami bližší vztahy a domluvili se na dlouhodobější pomoci. Někteří zaměstnanci navíc podpořili rodiny i finančně.

Pracovníci městské policie tak chtěli ulehčit samoživitelům od nejpalčivějších problémů, aby v rodinách zbyl po delší čas dostatek peněz na zaplacení nájmu, energií, léků a oblečení.

„Nabídka mě zaskočila“
„Musím říct, že ten březnový telefonát z Brna mě zaskočil a zároveň mi udělal velikou radost. Náš spolek vznikl před čtyřmi lety a od té doby pomáhají rodinám samoživitelů firmy a jednotlivci. Městská policie Brno je vůbec první organizací v oblasti bezpečnosti, která do toho šla,“ říká ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Setkání s rodinami u vrchovatě naplněných přepravek a banánových krabic byla i pro zaměstnance městské policie velmi dojemná. Někteří rodiče se v pohnuté atmosféře rozplakali už jen proto, že si na ně v těžkých chvílích někdo vzpomněl. Jedním z hlavních smyslů akce bylo kromě pomoci samotné upozornit na složitou situaci samoživitelů, ať už v době koronaviru, nebo mimo ni.

Zaměstnanci Městské policie Brno pomáhají potřebným průběžně. Dlouhodobě podporují rodiny nemocných a postižených dětí, kterým mimo jiné přispívají na rehabilitace a zdravotní pomůcky. Pořádají také hromadné odběry krve, pořídili speciální pelíšky pro nedonošená miminka a vloni nahráli unikátní album s koledami, jehož celý výtěžek také putoval na dobročinné účely.

Zdroj a foto: MPB