//Rozhovor se zakladatelkou Czechitas Ditou Přikrylovou

Rozhovor se zakladatelkou Czechitas Ditou Přikrylovou

Datová analytička Dita Přikrylová založila v roce 2014 organizaci Czechitas, která ji výrazně změnila život. Organizace pomáhá holkám, ženám i dětem poznávat svět informačních technologií. Odbourává zaryté tvrzení, že IT je ryze mužská profese a snaží se to změnit. Ženy se pomocí kurzů učí programovat, tvoří webové a mobilní aplikace. Za svoji práci a úspěchy již získala mnoho cen a ocenění. Za zmínku stojí získání Ceny evropského občana, kterou uděluje Evropský parlament. V roce 2016 se také dostala do českého žebříčku magazínu Forbes 30 pod 30. My jsme měli jedinečnou příležitost tuto mladou a úspěšnou ženu potkat na nedávné konferenci Kritické myšlení #krimyš, která probíhala v Brně a položit ji pár otázek.

Jak byste charakterizovala Czechitas?
Czechitas je organizace, která inspiruje a vzdělává nové talenty v informačních technologií, tak aby našly své uplatnění v 21.století a zvyšovaly tak diverzitu a konkurenceschopnost firem.

Co Vás vedlo k založení IT kurzů pro ženy?
První motivací bylo přivést ženy k dobré práci, rozvést jejich dovednosti a schopnosti, a tím jim dopomoct k vyššímu uplatnění na trhu práce. Další motivace spočívala ve vzdělávání lidí, kteří v oboru IT nemají žádné zkušenosti nebo ztratily chuť se dále vzdělávat.

Kde všude můžeme Vaše kurzy najít?
Fungujeme hlavně v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě. Nově fungujeme ve Zlíně, rozšiřujeme se do Pardubic a do Plzně.

Kurzy jsou online nebo offline?
Fungujeme vyloženě offline. Už několikrát jsme si hráli s myšlenkou, že budeme dělat online vzdělávání, protože zdrojů informací je velmi mnoho, ale nic Vám nenahradí fyzické školení na místě.

Nabízíte více druhů školení?
Máme asi 7 témat a 500 kurzů ročně.

Kolik žen absolvovalo úspěšně Vaše kurzy?
Za rok zhruba 3 500 a za celé naše fungování asi 10 000.

Pro koho jsou kurzy určeny? Je to třeba pro ženu na mateřské dovolené, sekretářku nebo asistentku ve firmě?
Ano, je to právě pro začátečníky v IT. Nepotřebují znát žádné základy programování, stačí mít jen uživatelskou dovednost.

Jsou do kurzů nějaké přijímací testy?
Jak na co. Pokud se jedná o pokročilý kurz, tak ano, když je to kurz pro začátečníky, tak se snažíme sladit skupinu na úrovni uživatelských dovedností. Vybíráme na základě motivace a ne dovedností.

Co potřebují absolventi s sebou mimo dávku odhodlání?
Pouze svůj počítač. Instalace softwaru je licencovaná námi.

Bude si moct finančně dovolit kurz třeba zmíněná maminka na mateřské, která uvažuje, že už se nevrátí do starého zaměstnání?
Určitě, naše kurzy jsou dotovány partnery. Vlastně skoro na každý kurz dostaneme velké stipendium, díky kterému je účastnický poplatek minimální. Dlouhodobé kurzy jsou v částce 3 tisíce Kč, tříměsíční kurz vychází na 10 tisíc Kč a jednodenní 500 Kč.

Co byste vzkázala ženám, které po přečtení tohoto článku uvažují, že půjdou do toho a změní svůj život?
Ať to zkusí, nikoliv ze zvědavosti, či z touhy po změně, ale protože zkrátka musí a nezbude jim v budoucnu nic jiného. Lepší je začít teď, než to nechávat na později.

Děkujeme Ditě za její čas a za přínosný rozhovor.

Napsal/a: Tomáš
Foto: Kritické myšlení #krimyš