//Rekonstrukci Měnínské brány naprojektují Architekti Hrůša & spol.

Rekonstrukci Měnínské brány naprojektují Architekti Hrůša & spol.

Jediná dochovaná brněnská městská brána se dočká rekonstrukce a díky ní výstavních prostor hodných 3. tisíciletí. Radní dnes na základě doporučení hodnoticí komise vybrali projektanta, který potřebné úpravy navrhne. Za 1 452 000 Kč vč. DPH zakázku provedou Architekti Hrůša & spol.

„Měnínská brána byla naposledy rekonstruována zhruba před 50 lety, takže si investici, kterou předpokládáme ve výši zhruba 42 milionů korun, bezpochyby zaslouží. Historická budova se potýká s vysokou vlhkostí, prosakující kanalizací a celkově špatným stavem technických instalací, počítá se také se zásadnější rekonstrukcí výtahové šachty. Výslednou podobou se potěší všichni Brňané – podobně jako v minulosti bude Měnínská brána opět sloužit jako výstavní prostor. Získá ale novou, moderní náplň, která zahrne třeba i 3D virtuální realitu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Měnínská brána je doložená už do středověku, dnešní podoba pochází z období kolem roku 1500. Jde o jedinou dochovanou z pěti bran, kterými se vcházelo do města. Její význam začal upadat po třicetileté válce, jako průchozí přestala sloužit v polovině 19. století. Do majetku města se dostala koncem 70. let, následně byla zrekonstruována podle projektu architekta Kamila Fuchse, syna Bohuslava Fuchse. Poté byla svěřena do správy Muzeu města Brna, které ji začalo využívat jako výstavní prostor. Vystřídaly se v ní dlouhodobé expozice (Brno a zbraně staletí, 1983–1990; Brána času, 2002–2010; Muzeum hraček, 2010–2020) i krátkodobé výstavy. V budoucnu je v plánu trvalá multimediální výstava dokumentující vývoj opevnění města Brna, která bude propojená s 3D virtuální realitou a případně i s počítačovou hrou s dobovou tematikou. Na tuto stálou expozici budou navazovat krátkodobé výstavy například dobových zbraní či stavebních nebo vojenských technik.

Zdroj: MMB