//Protančete víkend: na výstavě, v kině i na hvězdárně

Protančete víkend: na výstavě, v kině i na hvězdárně

Svatý Martin na bílém koni letos spíše nepřijede, ale na Svatomartinském koštu na náměstí Svobody v pátek oslavíte svátek v plné parádě. I během víkendu si vyberete z velkého množství akcí. Začínají třeba Mezipatra, která letos probíhají v kině Art i Scala. Na Špilberku si prohlédnete výstavu zapomenutých fotografii a poprvé se uskuteční Grand Prix Věry Čáslavské ve sportovní gymnastice.

Elektronická hudba zavítá v sobotu na hvězdárnu. Koná se tam Sonda – nový festival elektroakustické hudby a audiovizuálních performancí. Festival rozkrývá intermediální hlubiny a těšit se můžete například na japonskou umělkyni Tomoko Sauvage, která experimentuje s vodou a jejím zvukem.

Práce studentů v oblasti designu nábytku a interiéru každoročně oceňuje Cena profesora Jindřicha Halabaly. Ty nejlepší z nich si až do neděle prohlédnete na výstavě a festivalu Halabala v Káznici na Bratislavské. Vybrat si můžete také ze série přednášek o architektuře a designu a prohlédnete si objekt Káznice na komentované prohlídce.

V pátek začíná brněnská část festivalu Mezipatra. Letošní téma se věnuje prolomení ledů. Odkazuje k vystoupení z komfortní zóny a k odvaze překonat vlastní stín. Jak se s tím vyrovnali hrdinové celkem 71 snímků, zjistíte v kině Scala a Art. Festival trvá až do příštího pátku a uvádí snímky pojednávající o queer zkušenosti lidí z východní Evropy. Nevynechejte hit z festivalu v Cannes Pět ďáblů či izraelské sociální drama Slušný občan a mnoho dalších.

Dům umění v pátek a v sobotu hostí taneční představení Krajina a Intimity. První z nich pojednává o křehkosti a síle, o oddělení a propojení, o návratu k sobě, to vše za zvuků moře a větru. Intimity zkoumají milostný vztah dvou lidí od setkání přes vášnivé sbližování až po konflikt a konečné pochopení.

Zdroj: MMB
Úvodní foto: Foto Petr Ryp