//Po roční pauze proběhlo Pálavské vinobraní v Mikulově

Po roční pauze proběhlo Pálavské vinobraní v Mikulově

Letošní 74. ročník Pálavského vinobraní je minulostí. Jako každý rok i letos přivítal řadu hudebních hvězd, krále Václava IV. s královnou Chantal Poullain a tisíce návštěvníků, kteří druhý zářijový víkend zavítali do malebného města na jihu Moravy.

Ještě před měsícem přitom nebylo vůbec jisté, zda se Pálavské vinobraní uskuteční. Podobně velká vinobraní byla v jiných městech preventivně zrušena, nicméně v Mikulově jsme věřili, že dojde k vládnímu rozvolnění a šli jsme do rizika s tím, že se akce může kdykoliv zastavit. Nestalo se tak, a proto mohl v Mikulově vypuknout třídenní program. Za přísných epidemiologických podmínek se akce uskutečnila bez vážnějších incidentů. Naprosto drtivá většina návštěvníků respektovala opatření v podobě kontroly dokladů tzv. „bezinfekčnosti“ při vstupu do uzavřených zón ve městě. Při prvním průchodu tak návštěvník ukázal doklad o negativním testu, o provedeném očkování či o ochranné lhůtě v souvislosti s již prodělaným onemocněním Covid-19. Nad rámec zákonných opatření jsme zajistili ve spolupráci s Českým červeným křížem dva mobilní testovací týmy, které testovaly návštěvníky, kteří doklad o bezinfekčnosti u sebe neměli.

Další podmínky, jako je nošení ochrany dýchacích cest, dodržování rozestupů a dále, nebyly v kompetenci nás pořadatelů akce, tudíž jsme na návštěvníky pouze mohli apelovat, aby se daná nařízení pokusili dodržovat. Vymahatelnost tohoto opatření totiž spadá výhradně pod krajskou hygienickou stanici v koordinaci s Policií ČR. Co jsme však byli nuceni dodržet, tak byla kapacitní omezení. Ta sice umožňují od 1. září zaplnit 100 % areálu, avšak pouze za dodržení pravidla jedna osoba na dva metry čtvereční. Maximální povolená kapacita tak činila přibližně 20 tisíc návštěvníků vpuštěných do areálu v rámci jednoho dne. Návštěvnost v pátek, kdy program začínal po čtvrté hodině odpolední, dosáhla necelých 14 tisíc klientů, během soboty se návštěvnost vyhoupla až na 19 tisíc, neděle již významnou návštěvnost nezaznamenala a pohybovala se kolem 10 tisíc návštěvníků, tudíž se vládní opatření podařilo bez větších obtíží dodržet.

Program byl pro návštěvníky opravdu nabitý, pátek i sobotu na amfiteátru ovládly hvězdy jako je Olympic, No Name, Jelen či Mig 21. Zámku vévodila Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti, kde návštěvníci mohli degustovat z nabídky více než 650 vzorků vín. Plnou obsazenost měla i panelová diskuze s významnými hosty v Gajdošově sále mikulovského zámku na téma „Cesta vína naším životem“. Na Náměstí vládl folklór, stánky s vínem, burčákem či řemeslnými výrobky. Ve vinařském městečku na ulici Kapucínská se prostřídaly cimbálové muziky a představilo dohromady 25 vinařů. Opomenout nesmíme ani doprovodný program v zámecké zahradě pro děti, hudební scénu na Lormově náměstí či oblíbenou tancovačku s dechovou hudbou před kinem. Program byl zkrátka bohatý na všech scénách.

Oproti poslednímu propršenému ročníku 2019 se na návštěvníky usmálo štěstí v podobě příjemného počasí, deštníky a pláštěnky tak nebyly potřeba, naopak najít kousek stínu přišlo v době kolem poledne vždy vhod. Program v neděli vyvrcholil společným výstupem představitelů města Mikulov s Chantal Poullain na východní terasu mikulovského zámku. Příští rok se Pálavské vinobraní uskuteční v termínu od 9. do 11. září, tedy opět druhý víkend v září. Předprodej vstupenek bude s nejvyšší pravděpodobností zahájen ještě na podzim letošního roku.

Zdroj: Pálavské vinobraní
Foto: Michal Sekanina – Photography