//Open House Brno 2019 otevře 68 běžně nepřístupných míst

Open House Brno 2019 otevře 68 běžně nepřístupných míst

Největší architektonická akce na světě se koná na všech kontinentech kromě Antarktidy a letos podruhé i v Brně. Open House Brno 2019 otevře 68 běžně nepřístupných míst a ta známá ukáže jinak. Proběhne v sobotu a v neděli 13. a 14. dubna a již nyní o něj projevilo na Facebooku zájem přes 15 tisíc lidí. Vstup je zdarma, některá místa mají omezenou kapacitu a některá vyžadují registraci předem. Rezervace budou spuštěny 8. dubna.

Tradice dlouhá 27 let a přívlastek největší architektonická akce na světě – to je festival Open House. Probíhá už ve více než 45 městech na 6 kontinentech a navštíví jej ročně téměř 2 miliony lidí. Open House Brno je členem sítě Open House Worldwide Family od roku 2018. Jeho první ročník zaznamenal na 8 tisíc návštěv, otevřel 23 míst a stal se jednou z nejúspěšnějších loňských akcí v Brně. Vzhledem k zaznamenanému úspěchu se pořadatelé akce, TIC BRNO a Spolek Kultura & Management, rozhodli letos uspořádat festival dvoudenní, který nabídne 68 míst.

„Do projektu Open House jsme se pustili, protože rezonuje s naší dlouhodobou prioritou objevovat město. Když jsme minulý rok spustili registrace, spadl nám díky obrovskému zájmu server. Letos jej proto posilujeme a těšíme se, co nového nám víkend plný otevřené architektury přinese,“ komentuje akci ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

„Open House otevírá město. Netušené souvislosti umí vtáhnout do příběhů, které by člověk jinak nezažil. Architektura se stává otevřenou knížkou pro děti, fanoušky i cizince žijící v Brně. Jsme hrdí na prakticky trojnásobný počet míst oproti minulému ročníku a dobrovolníků je již rovná stovka,“ popisuje Lucie Šilerová, předsedkyně Spolku Kultura & Management a dramaturgyně festivalu.

Open House Brno 2019

Víkendový brněnský festival umožní tisícům lidí zdarma nahlédnout do desítek budov, jejichž dveře jsou jim při běžném provozu zavřené. Nabídka je skutečně široká a pestrá. Vezmeme-li ji od A do Z, tak od Alfa pasáže po Zámeček Hybeška; seřadíme-li ji od nejstarší po nejnovější, tak od Domu pánů z Lipé (1589) po zbrusu nové kanceláře společnosti Avast (2018) v místě bývalé Vlněny.
Pestrost nabídky dokumentuje také množství různých typů staveb. Ty inženýrské reprezentuje například Hráz vodní nádrže Brno nebo čistička odpadních vod, bytové hned několik vil, například Arnoldova či Giskrova, průmyslové stavby třeba pivovar Hauskrecht. Občanské stavby pro administrativu Kentico software nebo SAP Labs Czech Republic, pro cestovní ruch hotel Grand a Marriot, pro kulturu hned tři divadla nebo klub Šelepka. V nabídce najdete i stavby pro tělovýchovu a sport (Sokol Brno I) a stavby zdravotnické (Doléčovací a rehabilitační oddělení FN u sv. Anny v Brně nebo Městské lázně v Zábrdovicích).

Festival provede zájemce o architekturu nejen centrem Brna, kde otevře budovu Ústavního soudu nebo zrekonstruovaný palác Jalta, ale zavede je i do vzdálenějších městských částí.V Řečkovicích otevře Kubovu vilu, v Bystrci zahájí plavební sezónu otevřením zázemí lodní dopravy a v Židenicích pozve do spalovny SAKO Brno, a.s.. „Bez zajímavosti není, že tato místa by byla až za hranicemi města, kdyby před 100 lety nevzniklo tzv. Velké Brno, kdy se město jediným nařízením 7x zvětšilo,“ uvádí do souvislosti se 100letým výročím, které si připomínáme 16. dubna, Jana Janulíková.

V programu zájemci najdou celkem 68 míst, ale některá, jako třeba nejvyšší budova ČR AZ Tower nebo střecha Besedního domu, sídla brněnské filharmonie, budou otevřena jen za příznivého počasí. Pořadatelé také upozorňují, aby si lidé vzali pohodlné oblečení a obuv. Pokyny, stejně jako další praktické informace, budou uvedeny na webu akce.

Výhledy na Brno otevře také Biskupské gymnázium nebo věž pavilonu G a administrativní budova brněnského výstaviště. Milovníky historie nadchne Mendelova knihovna ve starobrněnském klášteře, do budoucnosti bude možné nahlédnout ve vědeckém centru CEITEC nebo v architektonických návrzích čtvrti Nová Zbrojovka. „Každý dům má svůj příběh. My chceme domy nejen otevřít, ale i představit a dát do souvislostí, zkrátka místa prožít, to je Open House,“ zve na víkend plný architektury Lucie Šilerová.

Program pro děti a cizojazyčné komentované prohlídky

Novinkou jsou komentované procházky s tématy brněnských soch, hudebních příběhů, arboreta a parků v Lužánkách, na Špilberku, či architektura sídliště Lesná. Pořadatelé nabízí také speciální program pro děti – neškolu architektury pod vedením Ing. arch. Jany Kaštánkové a připravují také trasy s průvodcem pro anglicky a německy mluvící.

Ambasadoři a vzácný host

Třemi vzácnými ambasadory Open House Brno 2019 jsou rektorka Mendelovy univerzity v Brně prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D., významný český malíř a pedagog prof. MgA. Petr Kvíčala a Ing. arch. Ondřej Chybík MAS ETH, nositel Grand Prix Obce architektů a spoluzakladatel úspěšného atelieru Chybik + Kristof Architects & Urban Designers.
Do Brna na festival také, k velké radosti pořadatelů, osobně zavítá Victoria Thornton – zakladatelka sítě Open House Worldwide.

Open House Brno 2019 v číslech

2 dny
68 míst
100 dobrovolníků
Více než 500 prohlídkových hodin
5 765 míst k registraci
Více než 15 000 fanoušků na Facebooku

Abecední seznam míst

Alfa pasáž
Anatomický ústav LF MU
Arboretum
AREAL SLATINA – GREEN BUILDING
Arnoldova vila
Atlas Copco Services s.r.o.
Avast Software
AZTOWER
Bike Kitchen Brno
Biskupské gymnázium Brno
Brněnské komunikace a.s.
Brněnské vodárny a kanalizace a.s.
CEITEC MU
CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS
Courtyard by Marriott Brno
Distillery – Social Reactor
Divadlo BARKA
Divadlo na Orlí
Dolečovací a rehabilitační oddělení FN u sv. Anny v Brně
Domeq, bydlení pro studenty a mladé profesionály
Dopravní podnik města Brna, a.s.
Dům pánů z Lipé – interiér
Dům pánů z Lipé – komentovaná prohlídka
Eleven club
FabLab Brno & Experience
Filharmonie Brno – interiér
Filharmonie Brno – střecha
Global IT Center, HeidelbergCement Group
Grandhotel Brno
Hasičská stanice Brno – Lidická
Hráz vodní nádrže Brno
Impact Hub Brno
Kaiserova vila
Kentico software
Kubova vila
Lesná: Verneovské ocelové město, či pohádkové město v hradbách?
LIDSKÉ MRAVENIŠTĚ – workshop I.
LIDSKÉ MRAVENIŠTĚ – workshop II.
Lužánkami s císařem Josefem II.
Lyceum – Social Reactor
MADFINGER Games
Mendelovo muzeum MU
Městské lázně v Zábrdovicích
Mezinárodní centrum klinického výzkumu FN u sv. Anny v Brně
Mosilana Hub
NdB – Janáčkovo divadlo
Notino s.r.o.
Nová Zbrojovka – arch. návrhy
Nová Zbrojovka – hala č. 84
Park – Špilberk – Severní zahrady
Petr Hauskrecht – Parní Pivovar
Pivovar Starobrno
Provozně ekonomická fakulta MENDELU
Rakouský honorární konzulát
SAKO Brno, a.s. – sběrné středisko odpadu
SAKO Brno, a.s. – zařízení na energetické využívání odpadu (spalovna)
SAP Labs Czech Republic
Sochy mezi domy
Sokol Brno I
Spielberk Office Centre
Šelepka hraje už 50 let!
The Funtasy
Ústav nábytku, designu a bydlení, LDF, MENDELU
Ústavní soud
Veletrhy Brno a.s. – administrativní budova
Veletrhy Brno a.s. – věž budovy G
Wiesnerův dřevodomek
Zámeček Hybeška

Open House Brno 2019
13. a 14. dubna
registrace od 8. dubna
www.openhousebrno.cz

Zdroj:TIC Brno
Foto: Adéla Hrubá