//Obnovení návštěv ve Fakultní nemocnici Brno bude pozvolné

Obnovení návštěv ve Fakultní nemocnici Brno bude pozvolné

Za specifických podmínek a s negativním testem je podle mimořádného opatření od 17. května možné navštívit nemocné. Takové stanovisko vydalo v úterý Ministerstvo zdravotnictví. Některé větší zdravotnické provozy se ale na taková opatření musí předem připravit, proto je k rozvolňování návštěv opatrná i Fakultní nemocnice Brno.

Návštěvy lze od pondělí pustit za pacientem v případě dodržení podmínek, jakými jsou: ochrana dýchacích cest FFP2/KN 95 po celou dobu návštěvy a negativní okamžitý POC test. „Myslím, že nám to nyní může komplikovat chod oddělení, kdy ve chvíli kdy přijde návštěva, sestřička všeho nechá a půjde se věnovat stěrům, navíc se musí pro odběr převléct do ochranných pomůcek. Zatím nám není jasné, jak a kde by se stěry na odděleních prováděly, nebo zda budeme muset zřídit nějaké místo pro stěry návštěv,“ říká zdravotnický náměstek FN Brno prof. MUDr. Ondřej Ludka, Ph.D. Další možnosti jsou, že budou příchozí již naočkování, nebo jsou do tří měsíců od prodělané nemoci, nebo budou mít nejdéle 48 hodin platný negativní test na SARS-CoV-2.

Podle některých nemocnic je rozhodnutí příliš rychlé, natož aby větší zdravotnické provozy dokázaly na změnu reagovat a přizpůsobit svůj provoz, nabízí se ale i možnost, že si stěry bude muset návštěva zajistit sama. I tak je ale nejdůležitější zdraví hospitalizovaných pacientů a nemocnice by je nerada vystavila riziku kontaktu s případným přenašečem. „Už jednou jsme návštěvy v době pandemie povolovali a za týden jsme naše stanovisko měnili, protože se to nedalo zvládnout. Tuto možnost zvažujeme ale v určitém omezení, asi v počtu návštěv na daného pacienta a pravděpodobně ne všechny dny v týdnu,“ doplňuje Ludka.

Epidemiologická situace se lepší i ve FN Brno, aktuálně jsou otevřená dvě covidová oddělení standardní a tři covidové JIP, celkem je hospitalizováno 35 pacientů, z toho 12 potřebuje akutní péči. Na lepší situaci má jistě vliv i 84% proočkovaného personálu.

Možnosti návštěv od 17. května 2021 ve FN Brno zde: https://www.fnbrno.cz/moznosti-navstev-ve-fn-brno/t6862

Zdroj a foto: FN Brno