//O víkendu rozezní centrum Brna flašinety

O víkendu rozezní centrum Brna flašinety

Flašinety – mechanické hrací stroje ukryté v malovaných skříňkách, rozezní třetí červnový víkend opět po roce centrum Brna. Tradici jarmarečních oslav podporuje Technické muzeum v Brně (TMB), které organizuje již třinácté Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně. Majitelé flašinetů v dobových kostýmech oživí ulice města hudbou i zpěvem už nadcházející víkend.

Flašinety se poprvé rozezní v sobotu 18. června v 10 hodin na náměstí Svobody. Ve 14 hodin se pak sejdou všichni účastníci Setkání flašinetářů ve dvorním traktu Etnografického ústavu Moravského zemského muzea. Po slavnostním zahájení tam společně rozezní své flašinety, a poté se z rohu ulic Běhounská a Kobližná a náměstí Svobody rozejdou do ulic v centru města, kde budou hrát a zpívat kolemjdoucím až do páté hodiny večer.

Součástí Mezinárodního setkání flašinetářů bude i workshop v Technickém muzeu v Brně, na němž budou odborníci tohoto ojedinělého oboru prezentovat výstupy své výzkumné činnosti i pro veřejnost. Po nedělním dopoledním workshopu následují opět koncerty a pouliční produkce v ulicích historického centra Brna, a to mezi 14. a 16. hodinou. Jako host vystoupí po oba víkendové dny Spolek muzejní maringotka.

Vyvrcholením letošního setkání flašinetářů bude společný koncert v neděli 19. června od 19 hodin v jedné z nejznámnějších brněnských dominant, v kostele J. A Komenského v Brně (nazývaném též Červený kostel). „V neděli po 16. hodině se flašinetáři rozloučí s brněnskými ulicemi průvodem z náměstí Svobody na Komenského náměstí k Červenému kostelu”, upřesňuje vedoucí Kruhu přátel TMB – flašinety a mechanické stroje Petr Nekuža a dodává, že srdečně zve všechny zájemce na bohatý program večerního koncertu zahrnující jak sakrální, tak i klasickou hudbu a francouzské šansony. Výtěžek ze vstupného na koncert bude v plné výši věnován na podporu činnosti brněnské organizace Paspoint, z.ú., poskytující poradenství, konzultace a další aktivity lidem s poruchami autistického spektra (PAS) a jejich rodinám.

Zdroj: TMB
Foto: Archiv TMB, E. Řezáčová