//Nové hřiště teď ozdobí okolí Dětské nemocnice, rozveselí jak malé pacienty, tak návštěvníky

Nové hřiště teď ozdobí okolí Dětské nemocnice, rozveselí jak malé pacienty, tak návštěvníky

Dětské hřiště je v areálu Dětské nemocnice téměř dvacet let, herní prvky už nahlodal zub času a proto bylo na čase je vyměnit. Začátkem roku 2021 přišla s nápadem podpořit nadační fond Krtek společnost Bonita Service Group, s. r. o., po vzájemné konzultaci s Fakultní nemocnicí Brno bylo brzo jasné, že vznikne nové hřiště, jak pro pacienty, jejich sourozence a další návštěvy.

To že si společnost vybrala podpořit výstavbu hřiště v Dětské nemocnici FN Brno není náhodná, Bonita již v minulosti darovala fondu při FN Brno finanční prostředky na podporu léčby dětských onkologických pacientů. „Když stavíte hřiště pro děti, myslíte od samotného návrhu, až po samotnou realizaci na děti. Myslíte na to, aby hřiště udělalo dětem radost. V tom vidíme jistou spojitost s posláním fondu. Navíc na děti, které mají před sebou náročný životní úkol – musí se poprat s nádorovým onemocněním. A léčba stojí peníze. Proto se společnost Bonita i letos rozhodla fond finančně podpořit. Nakonec máme přeci stejné cíle… těmi jsou dětská radost a zdraví,“ říká výkonný ředitel společnosti Bonita Jan Ťok, která již postavila na tisíce dětských, workoutových a fitness hřišť, a to nejen v České republice, ale i zahraničí.

Touhu dětí hrát nedokáží poznamenat ani některé choroby. S tímto vědomím bylo v počátečních letech 21. století v Dětské nemocnici vybudováno nedaleko vstupu do Teyschlovy haly dětské hřiště. „Na jeho vzniku se sponzorsky podílelo hned několik organizací. Pod vzrostlými stromy, které skýtaly v letních měsících příjemný stín, bylo umístěno několik laviček a atrakce, které malým pacientům poskytovaly možnost pohybu a rozptýlení. Příjemné prostředí a barevné prvky na hřišti také daly alespoň na chvíli zapomenout na nemocniční prostředí jak dětem, tak jejich rodičům. Zub času se ale nemilosrdně podepsal na celém herním vybavení, a tak nastal v roce 2021 čas na jejich výměnu,“ vzpomíná zástupce zdravotnického náměstka pro NLZP v Dětské nemocnici PhDr. Jana Šífová, MBA.

Na dosavadním hřišti stály dosluhující herní prvky, které by časem již neplnily bezpečnostní normy. Středobodem hřiště byl červený kolotoč, své důležité místo zde také měla dřevěná sestava se skluzavkou. Oba typy herních prvků zůstaly zachované i v novém návrhu. Úkolem společnosti Bonita pak bylo nahradit tyto a ostatní dosluhující herní prvky novými, bezpečnými a zároveň zachovat kouzelnou atmosféru samotného místa, kde nechybí stromy, keře a parkové květiny. Při pohledu ze shora tvoří hřiště kruh, který je symbolem jednoty i času.

Nové dětské hřiště je určeno primárně pro děti 2-10 let. Myslelo se na děti hospitalizované v nemocnici s možností vycházek i na jejich sourozence a rodiče pobývající aktuálně v areálu dětské nemocnice – všechny zde také čeká příjemné posezení v podobě samostatných laviček či posezení u stolu. Děti zde čeká 3 m vysoká pyramida, domeček se skluzavkou a šplhacími výlezy, houpačka hnízdo, oblíbená prolézačka ve tvaru pejska, dvojice pružinových houpadel auto a slon a také kolotoč, který prostě nemůže na dětském hřišti chybět! „Novému hřišti bych přál, aby se tam všem jeho návštěvníkům líbilo, aby se tam cítili dobře. A těm malým pacientům bych ze srdce přál, aby se na ně nějak podařilo přenést hlavní myšlenky, jež nás provázely při tvorbě návrhu hřiště – že, i když jsou aktuálně nemocní, nikdy na to nejsou sami a že všechno má svůj čas – jak fáze nemoci, tak následná rekonvalescence. Že nic z toho se nedá a nemá uspěchat. Je však možné si tuto dobu co nejvíce zpříjemnit… a právě pro tento účel jsme nové hřiště společně s NFDO Krtek pro děti postavili a letos předali Fakultní nemocnici Brno,“ říká výkonný ředitel Ťok. S  výstavbou nového se začalo 7. června 2021, dokončené bylo za pár týdnů a společnost Bonita ho společně s NFDO Krtek předali Fakultní nemocnici Brno 30. 6. 2021.

Zdroj a foto: FN Brno