//Nevíte, kam s dětmi o víkendu? Vezměte je do světa hudby a zvuků, ani vy se určitě nudit nebudete

Nevíte, kam s dětmi o víkendu? Vezměte je do světa hudby a zvuků, ani vy se určitě nudit nebudete

O víkendu jsme se zajeli podívat do vídeňského Haus der Musik, které najdete v historickém paláci arcivévody Karla na Starém městě. V šesti podlažích muzea a na 5 000 m2 hudbu nejen uslyšíte, ale zvuky a tóny i uvidíte, ucítíte a budete si moci vytvořit své vlastní hudební kompozice. I když jsme dříve o tomto muzeu nic nevěděli, odcházeli jsme opravdu nadšeni a návštěvu tohoto muzea rozhodně můžeme doporučit. V tomto článku vám přinášíme malou ochutnávku toho, na co se můžete při návštěvě těšit.

Virtuální dirigent
Ve hře na virtuálního dirigenta poslouchají vídeňští filharmonici každého, kdo se před ně postaví s taktovkou. Na pár minut tak budete mít příležitost vést jeden z nejuznávanějších symfonických orchestrů klasické hudby na světě. Není to ale žádná sranda, pokud budete hodně mimo takt, můžete od profesionálních hudebníků sklidit dost ostrou kritiku.

Muzeum Vídeňské filharmonie
V prvním patře najdete muzeum Vídeňské filharmonie. Imaginární koncertní sál vám umožní, abyste si vychutnali téměř autentický novoroční koncert nebo koncert Letní noci. V historickém sále se dozvíte spoustu zajímavostí o historii i současnosti orchestru a při interaktivní hře s kostkami valčíku se stanete skladatelem – z osmi náhodných melodických hodů vytvoříte jedinečný vídeňský valčík.

Experimentování se zvuky
V dalším patře můžete experimentovat s různými zvuky. V jednotlivých místnostech vám muzeum nabídne specifické zvukové zážitky. Například si můžete lehnout na zem a poslouchat prenatální smyslový hluk, dělat pokusy ve zvukové laboratoři nebo si poslechnut zvuky moře.

Slavní vídeňští skladatelé
Celé jedno patro je věnováno hudební historii a skladatelům působícím ve Vídni. Díky informačním tabulím, obrázkům, jejich osobním věcem a jiným vzácným originálům se o nich dozvíte zase o něco více. Na interaktivní počítačové hře si tady můžete přeměnit své jméno na Mozartovo hudební ztvárnění a poslechnout si, jak by znělo v tónech tohoto slavného skladatele. Hra byla vyvinuta v roce 1787, kdy Mozart sestavil hudební abecedu.

Hudební schody
Až půjdete z posledního patra dolů, nezapomeňte se proběhnout po hudebních schodech. Každý z nich vydává jiný tón a vy si tak na nich můžete zahrát svou oblíbenou skladbu nebo si skákáním po nich jen tak zaexperimentovat.

Řízení opery
Pokud se odvážíte před plátno, můžete přímo ovlivňovat průběh 15minutové opery. Hudbu nahráli členové Vídeňských filharmoniků, zpívá operní pěvkyně Natalia Ušakova. Zvukové sféry se prolínají s obrazovými světy a vytvářejí pokaždé zcela nové ucelené umělecké dílo. Pro děti je tady nachystaná dětská verze, kde během „zookoncertu” zpívá krokodýl blues, žába tancuje polku a stonožka stepuje.

Kromě interaktivních výstav nabízí Haus der Musik pravidelně bohatý program včetně živých koncertů, rozhovorů o umělcích a pestrého programu zejména pro děti i hudební festivaly. Až sem pojedete, nezapomeňte si do telefonu bezplatně stáhnout průvodce muzeem, který vás bude celou cestu provázet. Pokud máte hodně času, dokážete tady strávit hodiny, na prohlídku ale doporučujeme vyhradit nejméně 1,5 až 2 hodiny. My jsme tady strávili skoro celé odpoledne a museum hudby můžeme jedině doporučit. Pokud ve vás toto kouzelné místo nevzbudí nadšení pro hudbu, pak už asi nic. 🙂

Užitečné informace
Adresa: Haus der Musik, Seilerstätte 30, A-1010 Vienna
Otevírací hodiny: PO – NE 10:00 až 22:00
Web: www.hausdermusik.com
FB: www.facebook.com/hausdermusik

Zdroj a video: BRNO today
Foto: Haus der Musik/ Inge Prader