//Neočkovaná Kristýna z JIP: „Dostali mě z nejhoršího. Covid je, dávejte na sebe pozor, je to nebezpečný!“

Neočkovaná Kristýna z JIP: „Dostali mě z nejhoršího. Covid je, dávejte na sebe pozor, je to nebezpečný!“

Zhoršující se pacienti končí na JIPkách pro potřebu velkého průtoku kyslíku nebo kolabujících životních funkcí, za tím vším stojí virus šířící se imunitním systémem. Zdravotníci bijí na poplach, situace je dramatická, vývoj další vlny koronaviru v Česku řídí počty akutních lůžek. Ty přitom ve Fakultní nemocnici Brno potřebují i další pacienti se závažnými diagnózami.

S koronavirem skončila na infekční JIP paní Libuše Kratochvílová, očkovaná učitelka, která na jaře podporovala zdravotníky a záchranáře svými doma pečenými sušenkami, celkem jich rozdala 15 tisíc: „Já jsem měla potřebu pomoct, takže se u nás peklo, vážilo, peklo, peklo…chtěla jsem proto něco udělat a podpořit zdravotníky, před tím jsem i šila roušky.“ Během léta podstoupila onkologickou léčbu, která pravděpodobně snížila vliv očkovaní na minimum. Paní Libuše nyní potřebovala intenzivní péči, dva týdny byla na plicní ventilaci v umělém spánku. „Nikomu v životě bych nepřála, co jsem si prošla, protože to se nedá, ale vzkázala bych lidem, ať jsou ohleduplnější, protože člověk nikdy neví, kdy ta potvora zakopne a padne na něj. Já jsem se ale měla vrátit, a ještě tady chvilku budu. Je tady úžasný personál, všichni jsou úžasní,“ vzkazuje z nemocničního lůžka paní Libuška.

Podle lékařů je aktuální epidemie specifická velkým počtem covidových pacientů s velmi těžkými průběhy. Zdaleka to navíc nejsou jen staří s komorbiditami. „Jsou dny, kdy se přijímá i 16 covidových pacientů, všechno jde přes naši ambulanci, která je enormně zatížená,“ popisuje primářka MUDr. Radana Pařízková z Kliniky infekčních chorob a doplňuje, že na jipkách hospitalizovaní očkovaní jsou většinou starší 65ti let. „Do následujících dní mám největší obavy z personálního zabezpečení kliniky, navíc nastává i vyčerpání, je nutné udržet v chodu péči o covidové pacienty,“ primářka navíc dodává, že péče o covidové pacienty je mnohonásobně personálně náročnější.

Na dalším jipovém lůžku infekční kliniky ztěžka oddechuje třiašedesátiletá Kristýna Horvátová. Do nemocnice ji dovezli záchranáři po více jak týden neúspěšném domácím boji s koronavirem. „Bylo to se mnou špatný, udělali mi test a hned mě odvezli. Cítila jsem se špatně. Moc děkuji všem, tady v té bohunické nemocnici, že mě zachránili.“ Do té doby ji covid moc nezajímal, i přes mnoho možností se nechat očkovat, své rozhodnutí odkládala, teď říká se slzami v očích: „Očkování je záchrana, od jara jsme to odkládali, protože nám nic nebylo. Myslela jsem na to, že by mohlo být pozdě, ale stalo se, dokud člověku nic není, tak nechce věřit. Covid je, dávejte na sebe pozor, je to nebezpečný.“ Uzavírá pacientka a doufá, že i přes ne úplně příznivé vyšetření plic se brzo uvidí se svojí rodinou.

Zdroj a foto: FN Brno