//Nejmodernější výuku medicíny v Evropě zažilo na Masarykově univerzitě už přes 5 tisíc studentů

Nejmodernější výuku medicíny v Evropě zažilo na Masarykově univerzitě už přes 5 tisíc studentů

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity má za sebou první hmatatelné výsledky. Nejmodernějším zařízením svého druhu v Evropě prošlo za pouhé čtyři roky od poklepání základního kamene a čtyři semestry výuky lékařských a zdravotnických programů už víc než 5 tisíc studentů.

Na začátku byla vize vedení Masarykovy univerzity a její Lékařské fakulty. Mít nejmodernější simulační centrum v Evropě, které by ukázalo, že se dá medicína učit jinak. I proto vznikla v Univerzitním kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích za více než miliardu korun nemocnice bez pacientů, ale vybavená naprosto reálnými přístroji a kulisami pro podporu moderních výukových metod ve vzdělávání zdravotníků. Cílem bylo efektivním způsobem vychovat novou generaci lékařů, kteří budou po ukončení studia připraveni takřka na všechno.

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je rozprostřeno na ploše 8 tisíc m² a tvoří ho dvě podzemní a pět nadzemních pater. Studenti mají k dispozici také heliport, operační sály, porodní sál, jednotky intenzivní péče, standardní pokoje, přes dvě stě lektorů a přes tisíc simulátorů, přičemž jen na oddělení zubního lékařství se nachází 70 simulátorů s plně vybavenými přístroji.

Už první čtyři semestry výuky ukázaly, že SIMU předčilo původní očekávání, a to v kvalitě i objemu. Např. v absolutním počtu unikátních studentů je toto pracoviště Lékařské fakulty Masarykovy univerzity už teď na dvojnásobku svého původního plánu pro toto období. Simulační výuka za necelé dva roky fungování centra prostoupila takřka do všech ročníků medicínského studia a s tím se významně zlepšilo například i hodnocení výuky studenty a lektory. „Původně jsme počítali, že simulace bude v této době součástí 1. a 2. ročníku studia všeobecného lékařství, ale teď už jsme s výjimkou 6. ročníku ve všech, v zubním lékařství pak dokonce úplně ve všech ročnících. Díky SIMU u nás registrujeme stále vyšší zájem uchazečů o studium, a to nejen z Česka, ale i ze zahraničí," vysvětluje děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Repko.

Zdroj a foto: MUNI