//Navštivte krásnou Kroměříž neboli Hanácké Athény

Navštivte krásnou Kroměříž neboli Hanácké Athény

Jestliže jste zatoužili ponořit se do antického světa a krásných zahrad, Kroměříž je tím pravým místem. Nabízí bohatou historii, tradice, jedinečné památky i pestrý kulturní život, díky čemuž je město nazýváno Hanáckými Athénami.

Kroměříž byla původně osada, která vznikla při brodu na jedné z nejdůležitějších obchodních cest pravěké komunikace, tzv. jantarové cesty spojující Podunají s Baltem. V průběhu 13. století byla Kroměříž povýšena biskupem ze Schauenburgu na opevněné město. Biskupovi následovníci zde vystavěli gotický hrad, jenž byl později přestavěn na renesanční zámek. Po třicetileté válce město povstalo z ruin a brzy se stalo perlou Moravy. Zámek byl pozměněn v honosné sídlo, městské hradby byly opraveny, zámecká zahrada byla přeměna v anglický park a vznikla mincovna. Za branami města pak vyrostl barokní Libosad, který je dnes známý jako Květná zahrada.

Zámek se nachází mírně stranou a k němu dojdete podle šipek na dlažbě. Sloužil po mnoho staletí jako letní sídlo arcibiskupů z Olomouce a nyní poutá svou rozsáhlou obrazárnou, kde naleznete dílo od známého Tiziana, a knihovnou, stejně tak Podzámeckou a Květnou zahradou, jejíž dominantou je rotunda s Focaultovým kyvadlem, kolonáda se sochami antických bohů, bludiště a palmový skleník. A pokud jste milovníky zahrad, nedaleko naleznete kroměřížské výstaviště Floria s okrasnými zahradami (japonská, provensálská, stepní). K místnímu zámku naleží i Arcibiskupské vinné sklepy, které si můžete prohlédnout sami, ale i s průvodcem a s ochutnávkou vín.

Napsal/a: Pavla
Zdroj: Město Kroměříž, Kudy z nudy
Foto: Kudy z nudy