//Na správnou dezinfekci rukou bychom měli myslet každý den

Na správnou dezinfekci rukou bychom měli myslet každý den

Mezinárodní den hygieny rukou se slaví tradičně 5. 5., právě toto datum totiž symbolizuje lidské ruce s pěti a pěti prsty. Provází jej kampaň Světové zdravotnické organizace (WHO), v letošním ročníku pod sloganem Unite for safety: Clean your hands (Společně pro bezpečnost: Umývej si ruce). Podle Světové zdravotnické organizace se až 80 % infekcí šíří špinavýma rukama. Může se jednat o hepatitidu typu A, salmonelózu nebo o různá průjmová i respirační onemocnění, jejichž původci se nacházejí a množí na běžně používaných předmětech. Celkové zlepšení kultury v oblasti hygieny rukou výrazně přispívá k prevenci šíření infekcí, na což bychom nejen tento den měli myslet.

Po dvouleté přestávce, v podobě nuceného odložení z důvodu epidemiologické situace v souvislosti s koronavirem, se opět do FN Brno vrátilo malé zpestření pro zaměstnance, kdy si u příležitosti dne 5. května mohli ve spolupráci s firmami Hartmann a Schülke, které nám dodávají dezinfekční prostředky, otestovat pod UV lampou správnou techniku jejich každodenní rutiny dezinfekce rukou.

“Veřejnost se naučila používat dezinfekční gely i roztoky, prakticky není místo, kde bychom na ně nenarazili. Ale i přesto ne každý ví, jak správně provést techniku efektivního umytí nebo dezinfekce rukou. Na obrázcích a po letech v covidu vypadá vše jednoduše a jako rutina, chce to však trochu cviku k dosažení perfektního výsledku. Pro nemocnici to platí násobně, proto jsme již tradičně uspořádali u příležitosti Dne hygieny rukou pro naše zaměstnance takový “malý test”,” uvedla s nadsázkou PhDr. Mgr. Silvie Hodová, ústavní hygienička a vedoucí Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny FN Brno.

Jedno z mála míst v nemocnici, kde se v jednu chvíli sejde nejvíce lidí, je jídelna. Proto každý, kdo šel v Dětské nemocnici a v areálu v Bohunicích na oběd, narazil prvně na veselou partičku zdravotních klaunů, kteří všechny směrovali ke stanovištím s dezinfekcí a UV lampou, aby si mohli zájemci vyzkoušet a okamžitě zkontrolovat, jak efektivně si dezinfikují ruce. Pokud se výsledek zamlouval přísnému dohledu místních hygieniček a výstupní kontrole klaunů, pak každý dostal malou sladkou odměnu.

Prováděním správně techniky dezinfekce rukou chráníme nejen sebe, ale i ostatní okolo nás, zároveň nepřispíváme k šíření nemocí, o kterým nemusíme ani vědět.

Zdroj a foto: FN Brno