//Lezec Adam Ondra daroval krev na Transfuzním a tkáňovém oddělení FN Brno

Lezec Adam Ondra daroval krev na Transfuzním a tkáňovém oddělení FN Brno

Minulý týden navštívil Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno čtyřnásobný mistr světa ve sportovním lezení Adam Ondra, který daroval krev. Chce tak upozornit na důležitost dárcovství krve, společně s bývalou tenisovou reprezentantkou Lucií Šafářovou je totiž hlavní tváří nového projektu Darujme krev pro Brno, který připravilo město Brno ve spolupráci s Transfuzním a tkáňovým oddělením FN Brno a Odběrovým centrem Krevní banky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Projekt byl poprvé představen na tiskovém brífinku města Brna 5. 2. 2020 a jednotlivé akce budou probíhat od dubna letošního roku.

„Je lehké být jakožto soustředěný a ambiciózní sportovec příliš zahleděný do sebe a nevnímat svět okolo. Ale dělá to, čemu se já věnuju, svět nějak lepší? Možná v určitých ohledech, ale darování krve může učinit téměř každý z nás a někomu tím jasně a hmatatelně pomoci. Proto jsem neváhal a stal se hrdou tváří této kampaně. S darováním krve jsem do dnešního dne neměl zkušenost, takže jsem měl trochu strach, ale byla to výzva jej překonat. Pokud mi to můj tréninkový plán jen trochu umožní, moc rád se osobně zúčastním akcí spojených s tímto projektem,“ uvedl Adam Ondra.

Význam projektu na podporu dárcovství krve oceňuje také primářka Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno MUDr. Hana Lejdarová: „Spolupráce s městem Brnem si velice vážíme. Podpora a propagace dárcovství krve je nezbytná pro zajištění péče o naše pacienty. Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno je největším výrobcem transfuzních přípravků pro klinické použití v České republice, ročně vydáme kolem 40 tisíc transfuzních přípravků v rámci naší nemocnice i mimo ni. Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno zastává také roli tzv. Krizového transfuzního centra pro jižní Moravu a Kraj Vysočina pro případ mimořádné události. Registr dárců krve se snažíme neustále rozšiřovat.“

Zdroj a foto: FN Brno