//Letní světová přehlídka ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS. Nad brněnským hradem Špilberk od června do září 2021

Letní světová přehlídka ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS. Nad brněnským hradem Špilberk od června do září 2021

Dobrá zpráva pro všechny obyvatele a návštěvníky Brna a jižní Moravy je, že také letos festival IGNIS BRUNENSIS s velkolepými uměleckými ohňostroji připravil svůj další ročník. Připraveno je pět ohňostrojných sobot nad hradem Špilberk.

Dobrá zpráva pro všechny obyvatele a návštěvníky Brna a jižní Moravy je, že také letos festival IGNIS BRUNENSIS s velkolepými uměleckými ohňostroji připravil svůj další ročník. Aktuální vládní opatření a výhled na léto znamenají změny v dramaturgii i letošního čtyřiadvacátého ročníku. „Už na podzim a v prvních měsících roku bylo jasné, že ani letos se nebudou moci ohňostrojné show odehrávat na Brněnské přehradě, kde máme každoročně na plážích desetitisíce diváků v jednom místě. Proto už v předstihu začaly znovu ‚manévry‘ a vyjednávání na mezinárodní úrovni,” uvedl za hlavního producenta Jiří Morávek, generální ředitel pořádající společnosti SNIP & CO. S potvrzenými účastnickými zeměmi (již posunutými z loňského ročníku) došlo k dohodě, že se jejich soutěžní show na přehradě posunou do roku 2022. Současně začala pro letošek příprava zcela nových ohňostrojných projektů. Jako hlavní lokace ročníku 2021 byl vybrán hrad Špilberk: „Špilberk máme už přes dvacet let vyzkoušený v přehlídce každoročním konáním nesoutěžních ohňostrojných show. Osvědčenou ohňostrojnou lokací je brněnská pevnost podle dochovaných historických rytin a dokumentů už přes 300 let. V aktuální koronavirové době má pro nás navíc zásadní výhodu, že je ohňostroj nad městem vidět v okruhu několika kilometrů a diváky budeme mít nejen v tisících oknech, balkónech a terasách, ale také rozeseté v menších skupinkách po celém Brně i v dohledu mimo Brno,” doplnil Jiří Morávek.

Čtyři mezinárodní ohňostrojné projekty, nesoutěžní epilog
Produkční tým festivalu IGNIS BRUNENSIS připravuje pro Brno a jižní Moravu nad hradem Špilberk celkem pět ohňostrojných sobot. „Jsem velmi ráda, že se i v této době uskuteční při festivalu IGNIS BRUNENSIS v ‚plné parádě‘ pět ohňostrojů, které doplňuje mnoho dalších programů. Navíc to zatím vypadá, že bude Brno letos jednou z mála světových destinací, kde se ohňostrojná přehlídka mezinárodních parametrů uskuteční,” upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Čtyři mezinárodní umělecké ohňostroje v soutěžním módu jsou plánované na 26. června, 3. července, 7. srpna a 14. srpna, vždy ve 22.30 hodin. Na začátku školního roku završí pětici ohňostrojů nad Špilberkem nesoutěžní epilog věnovaný všem dětem (11. září), doufejme již „normálně” navštěvujícím své školy a školky. „Letošní přesun ohňostrojů do léta a prázdninových sobot nám pomůže ještě více rozhýbat po koronavirové uzávěře cestovní ruch a související infrastrukturu na jižní Moravě. IGNIS BRUNENSIS bude kulturním zážitkem nejen pro obyvatele Jihomoravského kraje. Předpokládáme, že si na ohňostroje do Brna ‚odskočí‘ z jihomoravských oblastí i velké množství ubytovaných a putujících turistů,” doplnil Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje.

Hlavním tématem ohňostrojů budou přátelská poselství a pozdravy
Tématem letošního ročníku IGNIS BRUNENSIS jsou „Messages” ve smyslu poselství, pozdravů a přání z Brna do světa a ze světa do Brna. Všechny čtyři prázdninové ohňostroje budou pozitivní reakcí na dosavadní situaci, limitující možnost osobních setkání. „Byla před námi velká výzva, zvládnout s ohňostrojným světem připravit během několika měsíců úplně nové ohňostroje. Při nemožnosti se vidět osobně a nutnosti vše řešit po telefonu nebo online, je hlavně komunikace umělecké části obzvlášť náročná. Naštěstí můžeme využívat stále dokonalejší software, který nám pomáhá předávat si a diskutovat vytvořené umělecké části ohňostrojů formou vizualizací,”uvedl hlavní ohňostrojný designér a technický ředitel IGNIS BRUNENSIS Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX. Pro čtyři soutěžní projekty byli osloveni ohňostrůjci a ohňostrojné společnosti z celé Evropy. „Zapojit chceme také ohňostrojné designéry z dalších kontinentů,” doplnil Jaroslav Štolba. Podrobnosti k ohňostrojům mezinárodních týmů představí pořadatelé na přelomu května a června.

Hudba k ohňostrojům tradičně na FM rádiu
Originální hudební doprovod synchronizovaný s ohňostroji vysílá exkluzivně ke všem ohňostrojům Rádio Krokodýl 103 FM. Stačí si tedy najít jakékoliv místo s výhledem na Špilberk za dodržení aktuálních epidemiologických pravidel a naladit muziku k ohňostroji na FM rádiu.

Připravují se online přenosy ohňostrojů
Novinkou budou ohňostrojné „live” přenosy ve vysokém rozlišení. Pro vysílání se zvažují nejen YouTube kanály BRNOmycity a Jižní Morava, ale v rámci podpory státní agentury CzechTourism pro festival IGNIS BRUNENSIS je v jednání také živé streamování ohňostrojů na oficiálním kanálu České republiky „Visit Czech Republic”.

O vítězi festivalu rozhodnou letos především diváci
Pro letošní mimořádný ročník je připraven ještě jeden mimořádný bonus pro diváky. O vítězném ohňostroji rozhodne široká veřejnost hlasováním na sociálních sítích a ve veřejné anketě. Navíc se díky online přenosům bude moci do hlasování zapojit doslova celý svět. Ohňostrojní diváci si tak symbolicky vymění roli s odbornou porotou, která bude o svém pořadí ohňostrojů letos rozhodovat „mimo soutěž”.

IGNIS BRUNENSIS 2021 – 24. světová přehlídka ohňostrojů v Brně
sobota 26.6. 22:30 / SOUTĚŽNÍ OHŇOSTROJ / nad hradem Špilberk
sobota 3.7. 22:30 / SOUTĚŽNÍ OHŇOSTROJ / nad hradem Špilberk
sobota 7.8. 22:30 / SOUTĚŽNÍ OHŇOSTROJ / nad hradem Špilberk
sobota 14.8. 22:30 / SOUTĚŽNÍ OHŇOSTROJ / nad hradem Špilberk
sobota 11.9. 22:30 / EPILOG OHŇOSTROJ / nad hradem Špilberk

Podrobný program IGNIS BRUNENSIS 2021: http://www.ignisbrunensis.cz/program-2021–2018.html

Zdroj: IGNIS BRUNENSIS
Ilustrační foto: Jiří Kružík