//Jarní tematické procházky 2019

Jarní tematické procházky 2019

Jarní úklid už máte za sebou, jarní únavu jste překonali, teď jsou na řadě jarní tematické prohlídky. TIC BRNO ve spolupráci s profesionály z Asociace průvodců ČR přináší výkvět nejoblíbenějších i zcela nově vyrašených okruhů, bez nichž by letošní jaro nebylo úplné. Nazujte vycházkovou obuv, nabijte foťák, nasaďte sluneční brýle a vydejte se na procházku, při níž poznáte Brno z nové perspektivy.

6. 4. 10.00 Řečkovice včera a dnes
Průvodkyně: Martina Zdražilová
Sraz: konečná tramvaje č. 1 v Řečkovicích
K 100. výročí vzniku Velkého Brna se projdeme jednou z nejsevernějších brněnských městských částí. Nahlédneme do historie dávné i té, kterou ještě mnozí pamatují, uslyšíme místní pověsti a dopoledne můžeme zakončit na výstavě v bývalém zámečku nebo třeba v cukrárně.

6. 4. 10.00 Ústřední hřbitov
Průvodkyně: Marie Schönová
Sraz: před hlavní bránou, Vídeňská ulice
Ústřední hřbitov patří svou plochou k největším hřbitovům v České republice. Není pouze místem posledního odpočinku pohřbených osob, je i galerií umělecky hodnotných náhrobků od význačných umělců nebo známých kamenických dílen. Nedílnou součást hřbitova tvoří zeleň. Během dvouhodinové prohlídky si prohlédneme si mimo jiné hroby Leoše Janáčka, Ivana Blatného i jeho otce Lva, Jiřího Mahena, Johanna Gregora Mendela a mnoha dalších.

7. 4. 10.00 Brno netradičně
Průvodkyně: Libuše Skořepová
Sraz: před Domem umění, Malinovského náměstí 2
Vydejte se s námi na procházku Brnem Židů a Romů. Přijměte pozvání do unikátního Muzea romské kultury na Bratislavské ulici. Seznámíme se s historií a tradicemi, kulturou a zvyky dvou komunit, které též neodmyslitelně patřily a patří k tváři Brna.

7. 4. 10.00 a 14.00 Slavné Brněnské souboje
Průvodce: Jan Kruba
Sraz: nádvoří Staré radnice
Vladyka Zderad, Šembera z Boskovic či Baron Trenck – jména, která v Brně dobře známe. Tentokrát ty muže přímo potkáme – a to pořádně rozzuřené. Budeme totiž svědky slavných brněnských soubojů. A přitom si můžeme lámat hlavu, kdo je vlastně naším průvodcem a jak to, že také vládne mečem? A kdo další na nás ještě vytasí svou zbraň?

18. 4. 15.30 Po stopách brněnských pivovarů
Průvodce: Filip Vrána
Sraz: před Diecézním muzeem, Petrov 1
Během této procházky vám průvodce nabídne pohled na dějiny brněnského pivovarnictví od středověku po současnost. Procházka začíná na Petrově, kde je historický náhrobek sladovníka. Poté obejdete bývalý městský pivovar na Šilingrově náměstí, kde nahlídnete na historickou spilku. Odtud budete pokračovat kolem busty sládka Poupěte na Pekařskou, kde je historický velkopivovar a dále na Mendlovo náměstí, kde si vyslechnete výklad o klášterním pivovaru a o Starobrnu. Tam se bude v ten den točit tradiční velikonoční Zelené pivo. A bonus navíc: vstup do areálu Pivovaru Starobrno zdarma.

20. 4. a 11. 5. 10.00 Meziválečné Brno
Průvodce: Michal Doležel
Sraz: Moravské náměstí u makety města Brna
Město Brno patří k výrazným centrům moderní architektury. Zejména v meziválečném období se v Brně rozvíjely nejrůznější stavební aktivity a vznikaly zde výrazné objekty nejrůznějších funkcí. Komentovaná procházka nás zavede právě do období mezi světovými válkami. Projdeme si oblast kolem Veveří a Kounicovy ulice a seznámíme s příběhy stavitelů, architektů i lidí, kteří zde žili.

21. 4. a 12. 5. 10.00 Archeologie Brna
Průvodce: Michal Doležel
Sraz: Moravské náměstí u makety města Brna
Chcete vědět, kde se ve středověku nacházela ševcovská dílna nebo alchymistická laboratoř? Pak by vás mohla zajímat právě tato procházka. Každý rok totiž Brno vydá svědectví své minulosti. Archeologické výzkumy přispívají k poznání nejstarších dějin našeho města, které je pro většinu obyvatel mnohdy neznámé.

21. 4. 14.00 Křížem krážem jarním městem
Průvodkyně: Ivanka Augustová
Sraz: nádvoří Staré radnice
Vydejte se s námi na Velikonoční procházku centrem Brna. Od Staré radnice vyrazíme na Zelný trh, dále půjdeme přes Kapucínské náměstí, nahlédneme do velikonočně vyzdobené katedrály sv. Petra a Pavla, projdeme Denisovy sady a dále zamíříme na náměstí Svobody, kde budou právě probíhat Velikonoční slavnosti, a na závěr trasy si budete moci dát něco dobrého.

28. 4. 10.00 Brněnské pověsti pro pokročilé
Průvodkyně: Ilona Postbieglová
Sraz: nádvoří Staré radnice
Okruh je připraven pro ty, kteří už slyšeli nejznámější brněnské pověsti. Můžete se těšit např. na pověst O krásné hraběnce z Paláce šlechtičen, uslyšíte, jak se ve Schrattenbachově paláci zjevovali tři bezhlaví muži a jak na Petrově zazdili bídu. Trasa prohlídky nás zavede z nádvoří Staré radnice přes Zelný trh a Kapucínské náměstí až na Petrov. Poté se vrátíme na Dominikánské náměstí, náměstí Svobody a projdeme několik přilehlých ulic.

5. 5. 10.00 Příběh trhovkyně
Průvodkyně: Zdeňka Pitrunová
Sraz: nádvoří Staré radnice
Zveme vás na procházku po zaniklých i stále fungujících tržištích kde vás seznámíme s tím, jaké zboží se dalo na různých místech a v různých obdobích v minulosti v Brně koupit. Dozvíte se také o kupeckých praktikách a pověstných fíglech, i o výřečnosti obchodníků. V neposlední řadě poodhalíte střípky osobních příběhů trhovkyň.

11. 5. 10.00 Renesance v Brně
Průvodkyně: Jana Čuprová
Sraz: nádvoří Staré radnice
Renesance není jen umění a architektura; je to období, kdy se Brno a celá Morava těší nevídaným privilegiím a samostatnosti. Na základě příkladů několika existujících staveb a příběhů obyvatel renesančního Brna se pokusíme vytvořit věrnou ilustraci, jak praktický život v renesančním Brně mohl fungovat a jak vznikala tehdejší podoba města. Období ale bude také zasazeno do evropského společenského a uměleckého kontextu.

18. 5. 10.00 Pojmenování ulic dříve a nyní
Průvodkyně: Marie Schönová
Sraz: Moravské náměstí uprostřed parku
Řada ulic v centru Brna byla během své historie několikrát přejmenována. Připomeneme si některé z nich. Z Moravského náměstí vyrazíme směrem náměstí Svobody, potom se vydáme ulicí Zámečnická na Dominikánské náměstí, potom projdeme Šilingrovo náměstí, Zelný trh, přes ulici Masarykova dojdeme na Františkánskou a naše procházka bude zakončena na ulici Minoritská.

25. 5. 14.00 Procházka méně známými ulicemi Černých Polí
Průvodkyně: Bohuše Červená
Sraz: zastávka tramvaje č. 5 Jugoslávská
S průvodkyní zavítáte do ulic, kam turisté příliš nechodí – do takových, které skrývají řadu drobných tajemství, která čekají právě na nás. Přijďte se podívat do ulic Merhautova, Slepá, Helfertova, Žampachova, Tomanova a Lesnická.

26. 5. 14.00 Nejstarší brněnské vily v Černých Polích
Průvodkyně: Bohuše Červená
Sraz: před vilou Tugendhat, Černopolní 45
Při této procházce objevíme další zákoutí Černých Polí. Od světově známé vilyTugendhat, jediné z brněnských památek, která je na seznamu UNESCO, se vydáme ulicemi Černopolní, Schodová a Antnína Slavíka. Podíváme se na méně známé objekty, které stojí ve stínu vily Tugendhat.

2. 6. 14.00 Brněnské fasády vyprávějí
Průvodkyně: Jana Čuprová
Sraz: Kapucínské náměstí u kostela Nalezení svatého kříže
„Co to tam je za bubáka?“ aneb příběhy brněnských fasád. Při pohybu městem dospělého i dětského návštěvníka čas od času zaskočí vyobrazení prapodivného stvoření, socha světce, zvláštní štukové ornamenty, netradiční průčelí či domovní znamení. Tyto artefakty zde přetrvaly po staletí a ve stínu reklam a jiného optického smogu věrně sledují naši cestu centrem města na každém kroku. Aby se z nich opět staly společníci na naší cestě, je třeba, aby nám dávaly smysl. Vrátit těmto podivnostem jejich význam znamená vyprávět jejich příběh. Budeme si vyprávět příběhy, které se odehrávaly v domech, i ty, které se odehrávají na domech. Prohlídka je koncipovaná tak, aby bavila děti a potěšila a obohatila dospělé.

8. 6. 14.00 Brněnské kavárny zmizelé a současné
Průvodkyně: Monika Postbieglová
Sraz: nádvoří Staré radnice
Café Savoy, Café Spranz, Brichtova kavárna, Bellevue, Esplanade… To jsou jen některé z kdysi věhlasných kaváren. Kde stávaly? Kdo do nich rád chodíval? Kam zmizely nebo jak se změnily? Při procházce si připomeneme kavárny z dob Rakouska-Uherska i z období první republiky. Zastavíme se také u některých současných kaváren, které s oblibou navštěvují Brňané i návštěvníci města.

16. 6. 14.00 Voda v Brně

Průvodkyně: Zdeňka Pitrunová
Sraz: Kapucínské náměstí u kostela Nalezení svatého kříže
Na procházce Brnem se tentokrát vydáme po stopách toho nejdůležitějšího, co lidé k životu ve městě potřebovali. Vydáme se po historii a směru toku brněnských vod. Voda je nepopiratelně esencí života, a toho je, jak známo, v Brně hodně minimálně už od 13. století, kdy se z osady stalo městem. Na naší procházce si ukážeme, kde byly a jsou zdroje pitné vody v Brně, jak byla sbírána a přiváděna, jak to vypadalo se studnami, kašnami a vodovody. Nezapomeneme ani na brněnské podzemí a ponornou řeku, která pod městem protéká. Ukážeme si město spojené dvěma řekami; „Svitavou a Svratkou, tedy svítáním a snad i smrákáním“ (Jiří Kratochvíl).

Lístky jsou k dostání online a také na infocentrech na Radnické 8, Panenské 1 a hlavním nádraží. Plné vstupné je 100 Kč, děti od 6 let, studenti, senioři a držitelé karty ZTP a ZTP/P platí 50 Kč.

Zdroj: TIC Brno
Foto Keejm Honková