//Druhý adventní víkend vánočně i nevánočně: v zoo, v Technickém muzeu nebo ve Scale

Druhý adventní víkend vánočně i nevánočně: v zoo, v Technickém muzeu nebo ve Scale

Kde si v Brně krátit čekání na Ježíška (nebo na to, až všudypřítomná vánoční vřava opadne)? Vyrazte třeba na brusle, od minulého týdne se zvýšil počet otevřených kluzišť, ze kterých si můžete vybrat. Komu se nechce zmrzat venku, zajde na literární festival do Scaly, nebo se ještě lépe prohřeje i uvnitř na vinařské ochutnávce. Co dalšího nabízí Brno o druhém adventním víkendu?

Technické muzeum nachystalo pro velké i malé vánoční dílny. „Tento víkend 3. a 4. prosince, a to buď od 10 do 12, nebo od 13 do 15, zde budeme vyrábět dřevěné stromečky jako takovou vánoční dekoraci. Dílna je vhodná jak pro děti, tak i pro dospělé. Cena činí 100 Kč za osobu a součástí je i tematický výklad v expozici Ulička řemesel. Kapacita je omezená, neváhejte a rezervujte si místo předem,“ láká Martina Ščučková, edukátorka Technického muzea.

V zoo v sobotu rozsvítí vánoční stromeček a rovnou pozvou i Mikuláše. Na návštěvníky čekají kromě oblíbeného komentovaného krmení i dílničky a mikulášské balíčky. Program najdete na webu zoo.

Adventní tvůrčí dílnu zařadil do svého programu také Palác šlechtičen. „Přijďte nasát vánoční atmosféru a prohlédnout si novou etnografickou expozici Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času, kde si můžete připomenout zvyky, obřady a tradice našich předků. Připravena pro vás bude rovněž dílnička, kde si ozdobíte perníčky a vytvoříte si tradiční vánoční dekoraci. Součástí dílny bude i ukázka řemesla drátování a výroba vánoční ozdoby,“ přibližují na webu organizátoři. Akce se koná v sobotu od 14 do 17.

Když už se do Paláce šlechtičen vydáte, máme pro vás ještě jeden tip: až do 4. prosince si ve zdejší kapli můžete naposledy prohlédnout autograf 4. věty smyčcového orchestru kvartetu B dur, op. 130 Ludwiga van Beethovena. Ten se ze sbírek Oddělení hudby Moravského zemského muzea vrací ke svým původním majitelům – rodině Petschků. Dozvíte se také pohnutou historii tohoto artefaktu.

Za čtenářskými, vinařskými i běžeckými zážitky

První ročník literárního festivalu se uskuteční ve Scale. Knižní novinky, setkání s autory, nakladateli i překladateli slibuje akce Masarykovy univerzity Knihy v kině. Setkáte se například s Janem Němcem či Evženem Bočkem. Knižní fajnšmekři si na své přijdou už v pátek a akce potrvá do soboty. Více najdete na https://www.press.muni.cz/kalendar-akci/knihy-v-kine.

Buket, cuvée nebo barrique. Pokud jsou vám tyto termíny neznámé, nemějte strach, po návštěvě Vína z blízka už budete vinařskými specialisty. V sobotu se v Augustiniánském klášteře na Mendlově náměstí představí 12 vinařství ze všech čtyř vinařských podoblastí Moravy a k ochutnání bude na 100 vzorků vín. Účastníci se můžou navíc podívat do expozice muzea a kláštera za zvýhodněné vstupné.

Na hru Slon a mravenec zve divadlo Barka. Taneční pohádka je adaptací stejnojmenné knihy spisovatelky Daisy Mrázkové. Příběh vypráví o velkém přátelství a odvaze mravence, slona a veverky a ukazuje, že když přijmeme odlišnosti jiných, otevírá se mnoho přátelství. Pohádka je připravena pro dětské publikum.

Dětem se věnuje i další akce: v Káznici se v sobotu odehraje pohybově-objektová performance Mikrosvětypro všechny od 4 let. Každý ze světů na Zemi je jedinečný svým životem. Pomocí malých objektů se zaostřuje pozornost na detaily, kterým mnohdy nevěnujeme pozornost nebo ani nejsou na první pohled vidět. Hravá inscenace prozkoumává křehkost naší existence.

Jedině s čelovkou na hlavě můžete vyběhnout na Christmas Night Run Brno. Pětikilometrový závod se uskuteční v sobotu v centru Brna. Závod startuje v Lužánkách v 17 hodin. Dalším vítaným doplňkem je červená santovská čepice.

Minulý týden jsme vás zvali na kluziště SVČ Lužánky na Lesné, tento víkend přidáváme další otevřené ledové plochy – ty zprovoznila městská společnost STAREZ-SPORT. „Pro ty nejmenší jsme připravili akce Mikuláš na ledě či adventní bruslení. Na obou kluzištích najdou bruslaři zázemí se šatnami, skříňkami a občerstvením, kde se můžou zahřát teplými nápoji i posilnit jídlem. Na obou místech fungují půjčovny,“ láká tisková mluvčí Michaela Dittrichová. Více informací včetně otevírací doby najdete na www.starez.cz.

Další tipy na to, co v Brně podniknout, najdete na portále gotobrno.cz.

Zdroj: MMB
Foto: M. Schmerková