//Dohady na červnovém zastupitelstvu, na územní plán si Brno ještě pár let počká

Dohady na červnovém zastupitelstvu, na územní plán si Brno ještě pár let počká

Schvalování nového územního plánu, na který Brno čeká už dvacet let, skončilo na červnovém jednání zastupitelstva podle očekávání debaklem. Po pětihodinové debatě ho brněnští zastupitelé vrátili k dopracování. V platnosti tak zůstává zastaralý dokument, který za dva roky oslaví tři desetiletí.

Jedním z ohnisek diskuze se na úterním jednání zastupitelstva staly pozemky od Státního pozemkového úřadu. Ty město získalo bezplatně s tím, že se účel těchto ploch po dobu deseti let nezmění. Nový územní plán ale s touto variantou nepočítá. Po schválení by tak hrozilo, že by město muselo pozemky vrátit. Podle radního MMB Róberta Čumy (Piráti) však na tento problém upozorňoval Majetkový odbor před více než dvěma lety.

Podle náměstka primátorky Petra Hladíka nebude bez schválení nového územního plánu Brno schopné realizovat řadu projektů a město se na dva až tři roky zastaví. Například jde o přestavbu průmyslových zón uvnitř města s rozlohou až 30 hektarů. Výstavbu několika škol nebo školek a asi dvou tisíc městských bytů. “Je to porušení koaliční smlouvy a nezodpovědné rozhodnutí. Mrzí mě, že takto důležitý materiál se stal předmětem předvolebního politického boje,” dodává Hladík.

Kritické hlasy zaznívaly i k nedostatečné ochraně zelených ploch v souvislosti s nahráváním developerům a přeplněním Brna. „Proti tomu, aby se mohlo stavět kdekoliv a kdykoliv, budu stát vždycky,” uvedla například opoziční zastupitelka a starostka MČ Královo Pole Karin Karasová (ANO).

Po pěti hodinách diskuzí a dohadů byl územní plán vrácen k dopracování. Usnesení k navrácení dokumentu s několika pokyny k úpravám předložila ODS. Přidala se k ní velká část opozice, koaliční ČSSD a několik zastupitelů Pirátů. Návrh náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL), aby byl materiál stažen bez dalších pokynů, zastupitelé nepodpořili.

Magistrát města Brna odhaduje opětovné projednání dokumentu za rok a půl až dva roky.

Zdroj: MMB