//Do FN Brno dorazil lék na covid od firmy Regeneron, ihned se podal pacientům

Do FN Brno dorazil lék na covid od firmy Regeneron, ihned se podal pacientům

FN Brno začala léčit rizikové pacienty, kteří jsou nakažení koronavirem, lékem REGN-CoV-2 od firmy Regeneron. Vhodných pacientů přibývá, během velikonočního Velkého pátku dostane léčivou látku dalších 5 pacientů.

Ve čtvrtek dorazilo do FN Brno 1257 dávek monoklonálních protilátek. Nemocnice bude tyto dávky nejen aplikovat, ale i distribuovat jiným nemocnicím. O první dovážku se již postaral distributor. „Jde o druhou monoklonální protilátku, takže už s podáváním zkušenosti máme. Snažíme se, aby byla distribuce, co nejpružnější, aby se lék k pacientům dostal co nejrychleji,“ říká vedoucí nemocniční lékárny PharmDr. Šárka Kozáková, MBA.

Léčba je určená pouze pro ambulantní pacienty starší 12-ti let, ne ty přijaté k léčbě covidu-19 do nemocnice, tedy i nevyžadující léčbu kyslíkem. Protilátkový koktejl je třeba podat v počátečních fázích nemoci, nejpozději 7 dní od začátku obtíží a nejpozději 3 dny od pozitivního testu na covid-19. Jde o pacienty s vysokým rizikem zhoršení klinického stavu a s případnou budoucí hospitalizací. Tím by se mohlo v budoucnu ulehčit nemocniční péči o covidové pacienty. „Lék působí antivirově v počátečních fázích onemocnění, kdy se virus množí, proto se musí podávat jen v počátcích. Nedá se třeba podávat u pacientů, kteří jsou na ventilátorech, nebo jsou s komplikovaným průběhem, v odborných publikacích je popisováno, že by se mohl stav také zhoršit. Monoklonální protilátky obalí vazebná místa S-proteinu, tak aby virus nevnikl do hostitelské buňky,“ popisuje přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno a LF MU prof. MUDr. Petr Husa, CSc.

V případě rizikových pacientů při nákaze koronavirem, je nutné, aby kontaktovali svého odborníka, nebo praktického lékaře, ti vyplní žádanku v informačním systému a pacienta objednají k aplikaci léku. Ta se provádí nitrožilní infuzí, první dnes dostali dva pacienti, onkologicky nemocná žena a muž s chronickým onemocněním ledvin s těžkou hypertenzí po kardiochirurgickém zákroku: „Příznaky jsem měl trošku podobné jako u běžné chřipky, to znamená, že mě bolela hlava a cítil jsem se unavený. Tohle je ale jiná únava, já jsem najednou ani nemohl vstát z postele, dřív jsem si myslel, když to tak někdo popisuje, že je to nadsazený a že je to hysterie. Asi je svalové zatížení tak velké, že člověk má najednou problém si sednout nebo vstát. Najednou mě strašně bolela hlava, klouby a všechny svaly,“ popisuje první dny nákazy Antonín Polehňa. Další pacienti nastoupí k ambulantní léčbě koronaviru monoklonálními protilátkami, hned další den na Velký pátek, důležité je, aby se k informacím dostali pacienti co nejdříve od potvrzení nákazy přes PCR testy.

Zdroj a foto: FN Brno