//Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Jste zavilými milovníky architektury a urbanismu a zajímá vás, jak město funguje? Avšak i v případě, že vám dárek například v podobě monografie o vzniku sídliště Lesná nevykouzlí blažený úsměv na tváři, neváhejte s návštěvou Dne architektury. Z programu, který začíná již tento pátek 30. září a potrvá do 6. října, si vybere každý. Již tradičně se můžete těšit na tematické procházky vedené odborníky. Takto se například podíváte Okolo hlavního nádraží, kde se dozvíte nejen o historii zástavby v tomto nejen dopravním uzlu. Rodiče a hlavně děti si užijí procházku Příkopem a hradbou, na níž se dozví více o Brně středověkém. Abychom nezmiňovali pouze centrum Brna, z programu v dalších městských částech určitě stojí za pozornost putování Secesními Husovicemi nebo Masarykovou čtvrtí po rodinné výstavbě na procházce pojmenované Bydlet ve vlastním.

Máte také šanci prohlédnout si jedinečný bytový dům od architektů z Atelieru RAW na Hybešově ulici, autoři ho představí se vším všudy. Své brány otevřou i škola Vesna a Domov Elišky Machové na Lipové, postavené podle návrhu Bohuslava Fuchse a Josefa Poláška. Bílý dům si projdete i v běžně nepřístupných částech. Historičky architektury Patra Hlaváčková a Barbora Benčíková provedou zájemce veřejným prostorem v centru města v kontextu citlivosti jeho plánování. Jestliže chcete kromě duše povznést i tělo, nevynechejte projížďku Kolama mnohýma Brnama. Její autoři vybrali to nejlepší i nejhorší z brněnské architektury a urbanismu. Pro děti jsou připraveny workshopy, v sobotu se koná Teo a Hans – noty a barvy. Ten spojuje hudbu a výtvarné umění a zúčastnit se ho mohou děti od 6 do 12 let. Co to znamená být architektem, se odhalí přímo na Fakultě architektury díky akci Pojď si hrát na architekta.

Souběžný festival Film a architektura zve na krátké i celovečerní filmy, jejichž tématem je architektura, urbanismus a s nimi pevně spjatá společnost. To vše najdete například ve filmu The Bubble, který ukazuje zdánlivě dokonalý projekt komunity pro seniory na Floridě v USA. Součástí festivalu je i panelová diskuze redakce odborného časopisu ERA21.

Zdroj: MMB