//Brno po uvolnění: otevírají se divadla, plánují koncerty i debaty

Brno po uvolnění: otevírají se divadla, plánují koncerty i debaty

Divadla bez diváků, knihovny bez čtenářů, muzea bez návštěvníků, koncerty bez posluchačů. Tak vypadalo několik posledních měsíců, kdy musely být kulturní instituce zavřeny v důsledku pandemie koronaviru. Během tohoto týdne se však vládní nařízení uvolnila a lidé se mohou v Brně opět vrátit na kulturní akce a společně si je užívat.

„Vláda konečně uvolnila podmínky pro konání kulturních akcí, které se nyní mohou uskutečnit i vevnitř, kam je možné pozvat až 500 diváků. Samozřejmě za dodržení podmínek využití prostor na 50 % a s použitím antigenních/PCR testů. V Brně jsme naštěstí na toto všechno připraveni, máme rozsáhlou síť poskytující testování a jsem moc rád, že se kultura vrací tam, kam patří, a nebude nutné ji přenášet skrze obrazovky,“ uvedl náměstek Tomáš Koláčný.

„Těší mě, že se vše pomalu vrací do normálu. Po dlouhé odmlce, kdy se kulturní život v Česku téměř zastavil a představení a řada nejen kulturních událostí se přesunula do online prostoru, máme nyní možnost vybírat si z množství premiér, které Brno nepamatuje. Jsem rád, že zájem lidí o představení a venkovní společenské akce je veliký a že se nebojí na ně chodit. O tom, že ani naše příspěvkové organizace ve vynucené pauze otevřeného provozu nezahálely, svědčí i následující výčet toho, co si pro své návštěvníky připravily,“ sdělil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Národní divadlo Brno už během minulého týdne odstartovalo díky výjimce od Ministerstva zdravotnictví Divadelní svět Brno 2021. Držitelům vstupenek na tento festival dokonce vedení divadla nabídlo možnost otestovat se v připravovaném očkovacím centru v prostorách bývalé Bohémy v budově Janáčkova divadla. Divadelní svět Brno 2021 už sice skončil, ale diváci se mohou těšit na spoustu dalších představení a akcí. Na ndbrno.cz si mohou vybrat představení z repertoáru všech uměleckých souborů – činohry, opery, baletu – jak na představení, která se budou konat ve třech divadelních budovách – Mahenově divadle, Janáčkově divadle a divadle Reduta, tak i na letní scény – Biskupský dvůr, nádvoří hradu Špilberk i v amfiteátru v Mikulově.

Městské divadlo Brno odehraje nejen kompletní repertoár čítající dohromady třicet sedm představení celkem šesti různých inscenací na své letní open-air scéně na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea, ale otevře také dveře obou divadelních budov na Lidické ulici. Právě k příležitosti znovuotevření divadel uspořádalo v pondělí 24. května 2021 na Činoherní scéně slavnostní představení romantické komedie Zamilovaný Shakespeare. Postupně v průběhu měsíce května a června nabídne divadlo několik repríz nově nastudované černé komedie Hrabal a muž u okna v režii Stanislava Moši a Hudební scénu nádhernými tóny rozezní nový muzikál podle proslulého románu Jane Eyrová i muzikál Mamma Mia! Nejvíce vytíženou scénou Městského divadla Brno však v nejbližších dnech a měsících bude Biskupský dvůr Moravského zemského muzea. Diváci se zde mohou těšit na Zamilovaného Shakespeara, pohádku O statečném kováři, Lakomce, Noc na Karlštejně, Tři Mušketýry a novinku Napolen aneb Alchymie štěstí. Veškeré informace jsou dostupné na www.mdb.cz.

Divadlo Husa na provázku nyní pořádá festival Provázek.open. Až do 30. června přitom na návštěvníky čeká dvacet divadelních představení, patnáct koncertů, dvě premiéry letošní sezony Brave new man, dvě derniéry a řada zážitků s komunitním přesahem. Kromě Setkání spiklenců uvede Husa na provázku na sklepní scéně 25. června poprvé titul Pammrová/Březina v režii Jana Friče. Naposledy pak budou moci diváci zhlédnout hru Turnový háj, se kterou se divadlo rozloučí 16. června. Derniéra inscenace Amerika proběhne o tři dny později 19. června. Kompletní program je na www.provazek.cz.

Centrum experimentálního divadla připravilo na 7. června běloruský večer (poslední z řady besed běloruských rezidentů po České republice, který představí v autorském čtení spisovatele Sjarheje Kalendu. K následné diskusi se připojí běloruské dramatičky Axana Hajková a Alena Ivaňušenková. Všichni tři jsou účastníky rezidenčních pobytů pro umělce z Běloruska v Brně a Praze. Více na www.ced-brno.cz.

Ke znovuotevření Divadla Radost je připravena premiéra jarmarečního a loutkového představení Hamlet on the Road, které je koncipováno jako mobilní plenérová scéna pro publikum tzv. rodinného divadla. V průběhu léta bude uvedena také například v zahradě vily Low-Beer, v amfiteátru na Kraví hoře, na Moravském náměstí, v zámeckém parku ve Vyškově a v dalších brněnských lokacích.
V září a říjnu divadlo uvede tři premiéry – Plavba za duhou, Ronja – dcera loupežníka a titul 24. října 1942.
Na listopad je naplánován “festival premiér”, v jehož rámci bude odehráno šest představení vzniklých v Radosti v průběhu roku, kdy část z nich byla uváděna pouze online. Od léta se divadlo navíc představí ve zcela nové grafické vizuální identitě. Více na www.divadlo-radost.cz.

Filharmonie Brno zařadila ihned po rozvolnění zcela neplánově čtyři koncerty s názvem Smíme prosit?
Uskuteční se 10., 11., 14. a 15. června na nádvoří Besedního domu. Pokud počasí nedovolí, tak uvnitř.
Na programu jsou Symfonické tance Dvořáka, Janáčka a Brahmse: tedy Slovanské, Lašské a Uherské.
Koncerty začínají vždy v 19.00, trvají přibližně hodinu a jsou bez pauzy. Více na https://filharmonie-brno.cz/.

V brněnském Domě umění na návštěvníky čekají dvě velké výstavy Tady a teď! a Mladí přátelé výtvarného umění (1960–1995). Na nádvoří Domu pánů z Kunštátu byla zahájena výstava fotografií Jauhena Atceckého Náměstí Změn, na červen je pak plánována výstava Reinholda Zissera v Galerii G99, a pokud to vládní nařízení dovolí, i obnovení komentovaných prohlídek. Další informace na https://www.dum-umeni.cz/.

Areál hradu Špilberku bude od června až do září patřit hudbě, divadlu, zkrátka akcím, které jsou v letních měsících se Špilberkem neodmyslitelně spjaty. Do 18. července se mohou návštěvníci seznámit s jednou z nejvýznamnějších osobností světové architektury 20. století, s brněnským rodákem Adolfem Loosem. Výstava se jmenuje Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy. Raritními nálezy, které nedávno opustily restaurátorské dílny, se chlubí i výstava Symboly vládců, která podává jejich prostřednictvím svědectví o vládcích už z dob mamutů až po mocné z 20. století. Světovým unikátem – nejstarším dochovaným reportážním snímkem na světě – se Muzeum města Brna pochlubí přesně 10. června, kdy si připomeneme 180. výročí pořízení fotografie – daguerrotypie průvodu Božího těla na Zelném trhu od Bedřicha Franze. Návštěvníci jej budou moci spatřit v Hranolové věži na Špilberku, kde bude vystaven.

Celý červenec a srpen bude už tradičně spojen se sklářskou výstavou, tentokrát Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové pod názvem Průnik pohledu. A od 18. srpna to bude výstava Insitní umění.

Léto na hradě bude patřit umělcům mnoha žánrů. Na několika místech na Špilberku bude znít hudba od popu, přes rock, lidovou hudbu i klasickou. Během léta vystoupí např. Lucie Bílá, David Koller, Hradišťan s Hanou a Petrem Ulrychovými. Milovníci vážné hudby se mohou těšit na Prague Cello Quartet nebo velké operní kusy jako je Bohéma nebo La traviata v podání Národního divadla Brno. Mezinárodní hudební festival Špilberk s Filharmonií Brno patří ke stálicím stejně jako Letní shakespearovské slavnosti. Na návštěvníky čeká letos hned sedm slavných dramat. Kulturní léto vyvrcholí tradiční dvojdenní akcí Muzea města Brna Špilberk žije, a to 11. a 12. září. Podrobný program letních kulturních akcí na Špilberku najdete na www.spilberk.cz.

Letos uplynulo 100 let od chvíle, kdy byla založena Veřejná knihovna města Brna, dnes známá jako Knihovna Jiřího Mahena v Brně. Její proměny ilustruje výstava, která je do konce června k vidění na Pohořelci. V rámci výročí je připravena také poznávací hra s názvem Velké putování za poznáním Knihovny Jiřího Mahena. V rámci hry musí soutěžící navštívit alespoň 12 poboček, a to v době od 1. 6. do 30. 9. 2021, splnit na každé úkol a získat za něj symbolický znak. Každý, kdo průkaz se znaky odevzdá, získá malý dárek a bude mít šanci vyhrát větší cenu. Další akce na https://www.kjm.cz/.

Širokou nabídku představuje také TIC BRNO. Lidé se mohou těšit na festival Uprostřed, dále na divadelní festival Na prknech, dlažbě i trávě, bouřlivý Brasil Fest Brno nebo hudební vrchol léta Maraton hudby Brno, který rozezní celé centrum. V srpnu pak Den Brna připomene úspěšnou obranu města před Švédy. Poprvé se veřejnosti otvírá 66 let starý kryt Denis pod Petrovem. Více se dozvíte na webových stránkách www.brnenske-podzemi.cz. Návštěvníky láká i Kostnice u sv. Jakuba – druhé největší úložiště kosterních pozůstatků
v Evropě, Labyrint pod Zelným trhem, Mincmistrovský sklep či vodojemy na Žlutém kopci. Organizace TIC Brno začala loni oživovat opomíjenou novodobou industriální historii města, kterou přibližuje projekt Brno INdustriální. Zajímavosti přinesou chystané přednášky a komentované prohlídky účastníky zavedou do oblastí méně turisticky navštěvovaných, zato velmi důležitých při rozvoji města. K objevování poslouží i některá z autentických prohlídek. Zájemce zavedou například na nejhnusnější místa v Brně nebo povykládají morbidní historky. Všechny akce a turistické zajímavosti jsou uvedeny na webu https://www.gotobrno.cz/.

Zdroj: MMB
Ilustrační foto: BRNO today