//Brno je jediným Kreativním městem hudby UNESCO u nás

Brno je jediným Kreativním městem hudby UNESCO u nás

Věděli jste, že jediným městem u nás, které se pyšní titulem Kreativní město hudby UNESCO, je Brno? Tento prestižní titul získalo v roce 2017, do roku 2020 vstoupilo se zbrusu novým hudebním průvodcem #Brno město hudby a celé prázdniny bude doslova znít hudbou. Muzicírovat se totiž bude v ulicích, na náměstích, v parcích… Zváni jste hned na tři originální festivaly v ulicích města.

Brno město hudby
Brno v roce 2017 získalo prestižní titul město hudby UNESCO a zařadilo se do sítě 46 měst světa, pro něž je hudba jednou z priorit rozvoje. Je to již třetí ocenění města Brna mezinárodní organizací UNESCO, vedle Archivu Leoše Janáčka, zapsaného v Registru paměti světa UNESCO, a Vily Tugendhat, jež je součástí Seznamu světového kulturního dědictví.

Díky Kanceláři pro členství Brna v UNESCO Creative Cities Network vstoupila moravská metropole do roku 2020 se zbrusu novým průvodcem #Brno město hudby, který vás seznámí s hudebním děním města. Stručně mapuje ikonické brněnské osobnosti a počiny v žánrech klasická hudba, opera, opereta a muzikál, jazz, folklor, folk a country, rock a pop, underground a punk, a elektronická hudba.

Texty připravil hudební publicista Boris Klepal a v úvodu průvodce píše: „Brno má neoficiální status moravské metropole. Je v něm ohromná koncentrace vysokých škol, divadel, klubů a všemožných prostorů, kde se dá hrát. Snad ještě větší je koncentrace lidí, kteří někde hrát chtějí, a není se čemu divit. V Brně fungují dvě desítky základních uměleckých škol, konzervatoř, Janáčkova akademie múzických umění a Ústav hudební vědy Masarykovy univerzity. Jenom lidí s hudebním vzděláním se v Brně potkává na malém prostoru ohromné množství. A vůbec už nelze spočítat amatéry, kteří se věnují s nadšením všem žánrům od sborového zpěvu přes hraní v symfonickém orchestru až po rockery a písničkáře.“

Letní festivaly
Při zapsání do Sítě kreativních měst UNESCO bylo Brno oceněno za svou mimořádnou rozmanitost hudební nabídky a propojení s okolním regionem, který má sám o sobě bohatou hudební tradici vyrůstající z folkloru.

Ani v roce 2020 nebudou na brněnské letní hudební scéně chybět tradiční festivaly jako Maraton hudby Brno a Festival UPROSTŘED. Město však zve i na úplnou novinku – Brasil Fest Brno!

Festival UPROSTŘED začíná už před prázdninami a během nich téměř každý den nabídne v centru Brna hudební program. Zhodnocuje potenciál města, když do jeho exteriéru staví muzikanty, DJe, divadelníky a další umělce, a nechává je předvádět svůj um. Každé představení vytváří jinou atmosféru, a tak i místa, která znáte, najednou zapůsobí novým dojmem.

V polovině prázdnin zažije Brno díky festivalu Brasil Fest Brno karnevalové šílenství, ryzí brazilské rytmy a ochutnávku gastronomie. Festival je brněnskou novinkou. Městem protančí průvod v opulentních barevných kostýmech za doprovodu bubeníků, kteří rozvíří atmosféru na pokraj euforie. Na Zelném trhu a radničním nádvoří vystoupí nejlepší místní kapely a Brazilci přijedou jak z Evropy, tak ze zaoceánské domoviny. Kdo se nechá strhnout, může si pak v Lužánkách vyzkoušet sambu.

Multižánrový hudební festival Maraton hudby Brno je naopak brněnskou hudební stálicí a již popáté během čtyř srpnových dnů promění centrum Brna v hudební metropoli. Těšit se můžete na explozi originality a nadupanou směs hudebních žánrů, mezi kterými nebude chybět rock, pop, groove, taneční a romská hudba, opera, folklor, world music, klasika či hudba z muzikálů. Festival nabídne pestrou nabídku žánrů v unikátní dramaturgii, uznávané hvězdy i mladé talenty, projekty šité festivalu na míru a busking v jedinečných pokojících výtvarnice Kateřiny Šedé.

Janáčkovo Brno
Také v roce 2020 pokračuje propagace města prostřednictvím projektu Janáčkovo Brno. Ve světě nejhranější český operní skladatel působil v Brně, kde se díky TIC BRNO můžete projít po jeho naučné stezce a vše o jeho působení zde, i o něm samotném, se dočtete na www.leosjanacek.eu. Na podzim nezapomeňte navštívit operní festival Janáček Brno, který se v roce 2019 stal vítězem prestižních The International Opera Awards a koná se od 28. září do 16. října 2020.

Festival Uprostřed
19. 6. – 9. 9. 2020
www.festivaluprostred.cz

Brazil Fest Brno
29. 7. – 2. 8. 2020
www.BrazilFestBrno.cz

Maraton hudby Brno
13. – 16. 8. 2020
www.maratonhudby.cz

Opera na Špilberku
www.ndbrno.cz

Hudba na hrad
www.fleda.cz

Mezinárodní hudební festival Špilberk
www.filharmoniebrno.cz

Koncerty na letňáku
www.letnikinospilberk.cz

www.GOtoBRNO.cz
www.brnomestohudby.cz

Zdroj: TIC Brno
Foto: Tramva – Michal Růžička, TIC Brno, Ostatní foto: Archiv TIC Brno