//Brněnské víkendové toulání zve na Island za polární září, do historie Káznice či do možné budoucnosti nerůstu v HaDivadle

Brněnské víkendové toulání zve na Island za polární září, do historie Káznice či do možné budoucnosti nerůstu v HaDivadle

Víkend kromě prezidentských voleb v Brně nabízí řadu zajímavých událostí. FC Zbrojovka slaví významné výročí a fanoušky zve na oslavu. Část brněnské historie poznáte na prohlídce Káznice. Nevšední divadelní zážitek nabízí HaDivadlo a fenomén polární záře osvětlí na hvězdárně i ve VIDA! science centru!

Odpoutat se od pozemských problémů umožní pořad na brněnské hvězdárně Polární záře. O tomto kouzelném nebeském jevu se dozvíte více v pátek a v neděli. Kromě záběrů aurory borealis (což je polární záře na severní polokouli, opakem je aurora australis), kterou natočil tým brněnské hvězdárny na Lofotech, se vám představí i mytologie tohoto jevu v historii.

Objekt bývalé Káznice na Cejlu je stále opředen mnoha tajemstvími a překvapeními. Její bohatou a smutnou historii můžete objevit na sobotní komentované prohlídce. Je zdarma, jen je nutné si zarezervovat vstup.

V zimě vrcholí divadelní sezóna a nejinak je tomu i letos. O tomto víkendu například navštívíte taneční představení PSOTA_mistr uskupení ProART. Hra se věnuje významné osobnosti nejen brněnského baletu Ivo Váňovi Psotovi a odehraje se ve vile Löw-Beer. HaDivadlo také uvádí nevšední tvůrčí počin. Nikola 2030, 2045, 2080 je živá rozhlasová hra, která se věnuje fenoménu Nerůstu. Což bylo téma loňské sezóny tohoto divadla. Letopočty značí tři probuzení hlavní hrdinky Nikoly a stav země a společnosti v dané době.

Pravidelné víkendové dílny s pokusy pokračují i nadále. Tento víkend se ve VIDA! science centru věnují Islandu. Chybět nebudou gejzíry, sopky, duha a vyrobíte si třeba i termální pramen. Malí návštěvníci zjistí více o polární záři a jejím vzniku. Kromě dílniček si ve VIDA! science centru prohlédnete zábavnou a hravou výstavu Tady bydlí Akčňákovi. V každé místnosti této nevšední domácnosti si užijete jiný typ pohybu, například ping-pong s pánvičkami vyzkoušíte v kuchyni nebo v koupelně zdoláte překážkovou dráhu.

Fotbalový klub FC Zbrojovka Brno slaví přesně v sobotu 14. ledna 110. výročí svého vzniku. K této významné události si pro své fanoušky a milovníky fotbalu připravil den se Zbrojovkou. Vše začne pochodem v 11 hodin od křižovatky Lidická a Lužánecká přes Lužánky na bývalý fotbalový stadion, tak těsně spjatý s historií klubu. Tam se odehraje zápas týmu A s mančaftem z Podbrezové. Hlavní událostí sobotního zbrojováckého svátku však bude utkání legend s týmem fanoušků. Mač se odehraje od 15:30.

Úvodní foto: VIDA! science centrum
Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Zdroj: MMB