//Brněnské Vánoce: Vyrazte za punčem, českými výrobky i dobrými skutky

Brněnské Vánoce: Vyrazte za punčem, českými výrobky i dobrými skutky

Že prý jsou Vánoce v centru Brna druhé nejlepší na světě – hned po těch vašich doma. Alespoň to v letošním sloganu tvrdí organizátoři z TIC BRNO. Přesvědčit se o tom můžete do 23. prosince.

Hned čtyři náměstí ožívají vánočními trhy a během let si každé z nich našlo trošku jinou podobu.

Středobodem brněnského dění je náměstí Svobody a ani ve vánočním čase tomu není jinak. Právě Svoboďáku každoročně vévodí kromě orloje i vánoční strom. Věděli jste, že Brno bylo vůbec první město tehdejšího Československa, které strom na náměstí začalo zdobit? Od prvopočátku byla tahle myšlenka spjatá s charitativními sbírkami a tento rozměr přežil dodneška.

Letošní novinkou je v tomto ohledu spolupráce se spolkem Daruj kelímek. „Na brněnských trzích dostanete nápoje do zálohovaných vratných kelímků. Při odchodu si vyberete, jestli je normálně vrátíte a dostanete vratnou zálohu zpět, nebo uděláte dobrý skutek a věnujete zálohu jedné z 18 charitativních organizací na stáncích označených slovy Daruj kelímek. Celých 50 korun pak poputuje konkrétní organizaci, kterou si na stánku zvolíte,“ popsal za uvedený spolek Ondřej Šibřina.

Na náměstí Svobody nechybí hudební a kulturní program na pódiu, zimní bar, velká designová konzumační zóna na kašně a atmosféru dotvoří projíždějící vánoční šalina. Oblíbený Halouzkův betlém byste tu ale hledali marně – už několik let je přestěhovaný na klidnější Dominikánské náměstí k Nové radnici. „Ti nejmenší svá přání svěří Ježíškově poště, o víkendech na ně navíc čekají pravidelné pohádky a tvořivé dílny. Ve všední dny se zde zaposloucháte do komorních koncertů,“ doplňuje Adéla Nováková z pořádající organizace TIC BRNO.

V režii městské části Brno-střed se odehrává advent na Zelném trhu, kde lidé jako vždy natrefí na řemeslné výrobky i různé pochoutky. I tady na ně čeká doprovodný program na pódiu.

Do opraveného parku na Moravském náměstí se vrátí vyhlídkové kolo, stánky se soustředí na plochu u Jošta, kde je i dětský kolotoč a kruhový bar.

Tradiční kvarteto brněnských náměstí doplňuje v poslední době ještě nádvoří Staré radnice. Jen málo brněnských zákoutí vytváří tak pěkné kulisy k popíjení horkého punče – nechybí tu ani obří dřevěná hvězda a svítící nápis BRNO. Zároveň je to místo, kde jsou k dostání designové výrobky od lokálních tvůrců, kteří se tu každý týden střídají. V rámci December Design Days tu tak pořídíte rukodělné dárky od adventních věnců přes šperky až po oblečení.

Za dalšími dárky vás nepošleme daleko: originální kousky s brněnskou tematikou najdete v infocentru na Panenské, ve stánku TIC na náměstí Svobody nebo taky na e-shopu www.darkyzbrna.cz.

Suvenýry mířené pouze na turisty už jsou dávno minulostí, z této nabídky si vybere každý, kdo má Brno rád. „Hitem je nová desková hra s názvem Hra o Brno, ve které se vydáte na cestu různými čtvrtěmi Brna, ale taky napříč tisíci lety brněnské historie plné velkých dějinných zvratů, významných místních událostí, ale i drobných sporů mezi hašteřivými obyvateli města,“ přiblížila Adéla Nováková.

Stánky na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí jsou otevřeny do 23. prosince denně od 10 do 21.45 hodin, na Moravském náměstí od 11 do 20 hodin a na Zelném trhu od 10 do 20 hodin. Veškeré informace včetně kompletního programu najdete na webu brnenskevanoce.cz.

Darujte pod stromečkem divadelní zážitky

„Vánoční jablko – dárek, který neotráví“ nebo „Vánoční růže – dárek, který bodne“. I další názvy předplatného v nabídce Národního divadla Brno vykouzlí obdarovanému úsměv na tváři ještě předtím, než usedne v hledišti. Podrobnosti najdete na webu www.ndbrno.cz/predplatne-k-vanocum/.

DIY: Svíčky, ozdoby, ale také dárky pořídíte i bez nakupování

Pojměte letošní Vánoce ve stylu DIY (do it yourself neboli udělej si sám). S dětmi vyrazte o prosincových víkendech do VIDA! science centra, kde se zaměří na vosk a jeho využití. Každou adventní sobotu bude jinak obsahově laděná dílnička na Špilberku. Výrobu vánočních dárků si děti zkusí 10. prosince v Ježíškově dílně v Designlabu Uměleckoprůmyslového muzea.

Chytá tvořivá nálada v zimním čase přímo vás? Na tradičním workshopu Domu umění Pro mě v Domě si 7. prosince vyrobíte svíčky či dekorace ze včelího vosku. Ještě o den dříve kouzlem upcyklace proměníte v MZK staré knihy v neotřelé vánoční ozdoby. Kurz pro dospělé na ruční výrobu eko dárků na 9. prosince připravují v Lipce.

Nic z toho není to pravé? Zkuste ještě kalendář aktivit SVČ Lužánky, ve kterém najdete akce pořádané pro malé i velké napříč Brnem.

Do knihovny už se nechodí jen pro knížky, ale i pro zážitek

Pobočky Knihovny Jiřího Mahena po celém městě připravily vánoční program.

Za Andělskými Vánoci se vydejte do Bohunic na výstavu děl absolventů ateliéru Artesvět. Andělem Vánoc se stanete sami, když si zakoupíte některý z obrazů formou pohlednice a podpoříte tak děti v SOS dětské vesničce Brno. O vánočních zvycích a tradicích se dozvíte nebo na ně zavzpomínáte díky výstavě na Kytnerově v Medlánkách. Do maloměřické pobočky si můžete přijít pro dárek a zároveň čtení naslepo: pod stromečkem čekají zabalené knihy, které si můžete odnést. Více tipů je na stránkách www.kjm.czv Kalendáři akcí.

Pokochat se tímto pohledem z věže Staré radnice můžete nejen během adventu (po–čt 14–20 hodin, pá 12–22 hodin, so 10–22 hodin, ne 10–20 hodin), ale i na Štěpána a po svátcích. Od 26. do 30. prosince bude věž přístupná od 10 do 22 hodin a na Silvestra od 10 do 16 hodin. (ral) / foto: archiv TIC BRNO

Řezaný živý, nebo umělý? Je i třetí možnost

Češi každoročně nakoupí přes milion řezaných stromků. Zkuste na to jít letos jinak a připojte se k víc než tisícovce Brňanů, kteří si pořídí jedličku v květináči. Na jaře ji můžete zasadit zpět do lesa. Veškeré informace jsou na webu nadace.veronica.cz.

Zkraťte dětem čekání na Ježíška v divadle

S dětmi od pěti let vyrazte do Polárky, kde si můžete vybrat hned ze dvou vánočních inscenací – hrají Ježíškovu košilku (představení založené na textech Jana Zahradníčka možná znáte z někdejšího Divadla u stolu), a pokud se nebojíte interakce, staňte se hybatelem příběhu Jak jsem plul ke královně Severu. Nejen do běžného divadelního hlediště (které 4.–6. prosince po představení navštíví i Mikuláš), ale také do svátečních prostor Červeného kostela zve Divadlo Radost na hru Bratříčci sv. Františka o putování mladého Františka z Assisi světem a jeho setkání s lidmi i zvířaty. Předškoláky můžete vytáhnout i do „dospěláckého“ HaDivadla. To před Vánoci opět nasazuje legendární inscenaci Psaní Ježíškovi, při níž se na jevišti setkávají současní a bývalí členové HaDivadla (mezi nimi i Pavel Liška) se svými přáteli-amatéry.

Zdroj: MMB
Foto: Petr Olša